Braňte svoje kosti

zlomenina

Osteoporóza je metabolické onemocnění kostí, které vede ke zvýšenému riziku zlomenin. V doslovném překladu znamená „děravá kost“ (z řeckého osteon – kost a poros – díra).

Normální kost je živá tkáň, v níž se vyrovnává novotvorba kosti s jejím vstřebáváním. U kosti postižené osteoporózou však začne převládat úbytek kosti a kostní buňky již nestačí chybějící tkáň doplňovat. Z kosti se vyplavuje vápník a další minerály. To vede ke změně kostní mikroarchitektury, kdy se postižená kost stává řídkou, křehkou a málo odolnou vůči nárazu. Řídnutí kostí lze diagnostikovat pomocí osteodenzitometrie, speciálního vyšetření kostí pomocí slabých rentgenových paprsků, které hodnotí hustotu kosti.

V České republice trpí osteoporózou asi tři čtvrtě miliónu lidí. Podle epidemiologických studií má pět až deset procent žen po přechodu osteoporózu a u čtyřiceti procent z nich je přítomna osteopenie. Téměř každá druhá žena starší padesáti let prodělá zlomeninu v důsledku osteoporózy.

Co vede ke vzniku osteoporózy?

Některé faktory vedoucí ke vzniku osteoporózy ovlivnit nedokážeme. K těm nejdůležitějším patří pokročilý věk, ženské pohlaví, pokles pohlavních hormonů (u žen například po klimakteriu nebo po operativním odstranění vaječníků) a přítomnost osteoporózy u rodičů. Riziko snížené kostní hmoty a zlomenin se totiž může dědit. Dalším neovlivnitelným rizikovým faktorem je malá postava.

Mezi rizikové faktory osteoporózy, které ovlivnit můžeme, patří kouření, nedostatek vitaminu D a vápníku v potravě, nedostatek pohybu – třeba u nemocných upoutaných na lůžko (kost ke své správné novotvorbě potřebuje pravidelnou zátěž), nebo naopak přílišná zátěž kostí (maratonští běžci).

Osteoporózu mohou vyvolat i některé hormonální poruchy. Například u nemocných s nedostatkem pohlavních hormonů při hypogonadismu (genetická onemocnění – Turnerův syndrom, Klinefelterův syndrom) nebo nedostatku pohlavních hormonů při poškození pohlavních orgánů  – vaječníků u žen a varlat u mužů (například po chemoterapii, ozáření, chirurgickém odstranění).

Velmi významný je i vztah mezi zvýšenou funkcí štítné žlázy (tyreotoxikózou) a zvýšeným rizikem osteoporózy. Z dalších hormonálních poruch osteoporózu vyvolává i Cushingův syndrom, hyperparatyreóza a diabetes mellitus 1. typu. K přechodnému řídnutí kostí může dojít i v těhotenství a během kojení.

 Jak se osteoporóze bránit?

Ideální je vzniku osteoporózy předejít. Prvním krokem je tedy prevence. Podstatný vliv na stavbu kostí má výživa. Pro růst kostí a jejich obnovu má nejdůležitější význam vápník. Do 30-35 let věku dochází k hromadění vápníku v kostech, potom probíhá už pouze jeho postupné uvolňování. Je tedy důležité, kolik vápníku se našemu organismu podařilo zabudovat do kostí v mládí. I ve vyšším věku však pomůže dostatečný přísun vápníku zabránit rozvinutí rozsáhlé osteoporózy.

Jedním ze způsobů je i užívání přípravku s ideálním obsahem vápníku – tablety se žraločí chrupavkou. Žraločí chrupavka je přírodní, netoxický a neinvazivní produkt. Má vysoký obsah minerálních látek, z nichž je téměř ze dvou třetin zastoupen vápník a fosfor v biologicky vysoce dostupné formě a navíc v ideálním poměru 2:1.

Kdo si chce uchovat zdravé kosti, musí se vyvarovat kouření a nadměrného pití alkoholu, který snižuje vstřebávání vápníku ze střeva. Také káva a kolové nápoje jsou pro svůj obsah fosforečnanů pokládány za „zloděje vápníku“. Ke snížení kostní hmoty vedou také některá onemocnění zažívacího traktu a jater a některá zánětlivá revmatická onemocnění.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *