Mysteriozní hadí jed

Zmije

Jedové hadí žlázy jsou přeměněné slinné žlázy. Jed slouží hadům k obraně, ale především k lovu a trávení. Obsahuje enzymy, peptidy, proteiny a aminokyseliny. V medicíně se hadí jed používá od starověku. Dodnes je had také užíván jako léčivý symbol z Aeskulapovy hole, řeckého boha lékařství.

V Česku žije pouze jediný jedovatý had zmije obecná – Vipera berus. Právě její jed je využíván do přípravku Viperoderm, který je účinným lékem na revmatické a svalové bolesti. Autentický zmijí jed obsahuje v emulzním základě. Krém je zvláště vhodný při bolestech zad  a kříže způsobených neúměrným pracovním zatížením nebo nepřiměřeným sportovním výkonem. Podporuje prokrvení tkáně a tím zlepšuje výměnu látek a regeneraci. Upravuje bolestivé stavy pohybového aparátu, tiší revmatické bolesti kloubů.

„V naší praxi jsme odzkoušeli a používáme masážní krém Viperoderm. Má velmi dobrou roztíratelnost a vstřebatelnost. Osvědčil se nám při klasické částečné masáži a jeho efektem je navíc zřetelné zmírnění bolesti kloubů, páteře a nadměrně unavených svalů,“ řekl Zdeněk Jirka z olomoucké kliniky tělovýchovného lékařství.

Viperoderm ideálně zvláční pokožku. Zvýšení prokrvení kůže má při jeho složení derivační účinek a prokazatelně podporuje regenerační pochody. „Můžeme potvrdit velmi dobrou vstřebatelnost v místě aplikace spolu s výraznou účinností. Při použití Viperodermu při prosté aplikaci, případně při masáži, dochází ke  zmírnění až odstranění bolesti v postiženém místě,“ uvedla Jarmila Riegerová z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Aplikaci Viperodermu doporučuje při revmatických bolestech po namáhavé práci nebo sportovním výkonu. „Úprava bolestivých stavů při jeho užiti je zcela zřejmá,“ dodala Riegerová.

Přestože Viperoderm nemá žádné vedlejší účinky, v  žádném případě jej nelze použít na otevřená poranění a sliznice. Nutná je také opatrnost u lidí přecitlivělých na hadí jedy.

Typy hadích jedů:

Neurotoxin  – působí na nervovou soustavu

Myotoxin – působí na svalovinu

Hemotoxin – rozkládá krevní buňky

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *