Léčba alergie? Jako klín klínem

Až čtyřicet procent evropské populace trpí na sezonní alergickou rýmu, takzvanou sennou rýmu. Ta je důsledkem alergie na pylová zrnka. Zvyšující se výskyt alergií souvisí mimo jiné i se zvyšujícím se znečištěním životního prostředím a stresem, říká primář interního oddělení jihlavské nemocnice Jaroslav Točík.

 Alergií je nazývána nepřiměřená reakce imunitního systému člověka při kontaktu s cizí látkou – alergenem. Zvyšující se výskyt alergií je podmíněna geneticky (atopie) a souvisí nejspíše mimo jiné i se zvyšujícím se znečištěním životního prostředí, stresem a paradoxně i s čistším prostředím v moderních domácnostech, ve kterých mají děti menší kontakt s infekcemi, zvířaty a podobně. Diagnózu stanoví lékař specializovaný na alergie  – alergolog  – rozborem anamnézy. Tedy  kožními testy (reakce pokožky předloktí na podání alergenu) a vyšetřením krve.

Alergie probíhá ve  třech fázích, první je senzibilizace, při které imunitní systém cizí látku zapamatuje jako alergen. Druhou je vlastní alergická reakce, která nastává při všech dalších kontaktech s alergenem. Podle původu pylu jsou rozeznávány tři hlavní skupiny pylů: trávy a obilniny, stromy a plevely. U alergika stačí přítomnost deseti až dvaceti pylových zrn v metru krychlovém vzduchu k vyvolání obtíží.

„Po kontaktu zrnek pylu se sliznicí nosu alergického člověka objevují příznaky, jako je vodnatá rýma se záchvaty kýchání a ucpaným nosem, svědění patra a v nose, kromě toho se může objevit zánět spojivek a průduškové astma s dušností, kašlem a hvízdáním na průduškách, únavnost, nepozornost či změny nálady,“ uvedl Točík.

Jak se bránit

Prevencí je co největší omezení kontaktu s alergeny. V době květu rostlin omezit pobyt v přírodě, zavírat okna, nesušit prádlo venku, nebo si před spaním si umýt vlasy. K přesnějším preventivním opatřením slouží pylové kalendáře, které ukazují, ve kterém měsíci kvetou určité typy rostlin. Z praktického hlediska je důležité vědět, že rostliny kvetou již od ledna a února (líska, olše) do října (ambrózie, pelyněk), tedy po většinu roku.

„O zkřížené alergii hovoříme, když osoba alergická na určitý typ alergenu reaguje na jiný chemicky příbuzný alergen, tedy kromě alergie na určitý pyl se může vyskytovat zkřížená reakce na chemicky příbuzný pyl jiné rostliny a nebo na určité potraviny, například alergie na pyl břízy se může spojit s alergií na jablko, celer a ořechy,“ popsal primář Točík.

Příznaky alergie lze zmírňovat léky tlumicími příznaky a přinášejícími úlevu – nosní či oční kapky, nosní spreje, inhalační aerosoly. Léky tlumicí projevy alergie se nazývají antihistaminika. Nejefektivnější léčbou je alergenová imunoterapie, která jako jediná řeší příčinu alergie. Jejím principem je snižování přecitlivělosti organizmu na alergen podáváním postupně se zvyšující dávky alergenu ve formě tablet nebo kapek aplikovaných pod jazyk nebo injekcemi. V léčbě je pokračováno několik let a organizmus si během léčby vytváří snášenlivost k alergenu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *