Akromegalie – nemoc růstu

Určitě jste si někdy kolem sebe povšimli nápadně velkého člověka, který svou vystouplou bradou, větším nosem či velkýma rukama vyčníval z davu. Tito lidé se mohou svým vzhledem odlišovat jen nepatrně, někteří z nich však mohou trpět vzácným onemocněním – akromegalií. Jedná se o poruchu růstového hormonu v dospělosti, při které dochází ke zvětšování koncových částí těla a rovněž vnitřních orgánů člověka. V České republice žije zhruba 400 pacientů s akromegalií. Spousta pacientů o svém onemocnění neví, odhaduje se tedy, že ve skutečnosti u nás tímto onemocněním může trpět až 800 lidí. Léčbou této vzácné poruchy se v České republice zabývají čtyři odborná centra. Jedním z nich je Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. 

Akromegalie je onemocnění, jehož příčinou je nadměrná tvorba růstového hormonu v dospělosti. Orgán, který hormon vytváří a následně vylučuje, je umístěn ve spodní části mozku a nazývá se podvěsek mozkový neboli hypofýza. Má podobu váčku, který je spojen stopkou s mozkem. Růstový hormon má příznivý vliv na řadu procesů v našem těle, a to nejen v dospívání. V dospělosti se podílí především na tvorbě svalové a kostní hmoty, správném fungování srdečního svalu, na průběhu metabolismu cukrů, tuků a bílkovin či na stimulaci zadržování vody v organismu. Pokud je ovšem růstový hormon produkován v nadbytku, dochází ke zvětšování koncových částí těla (ruce, nohy, nos, rty, oči) a vnitřních orgánů člověka (jazyk, štítná žláza, srdce, játra atd.). Kromě zevních příznaků se objevují rovněž hormonální poruchy (nepravidelná menstruace, problémy s prostatou, únava, nadměrná tvorba potu a mazu). Takoví lidé trpí akromegalií.

Akromegalie je léčitelná choroba. „Důležité je nepodcenit příznaky a začít se léčit včas. Akromegalie může být spojena s řadou dalších přidružených nemocí, jako je cukrovka, vysoký tlak, nemoci štítné žlázy, kardiovaskulární nemoci nebo poruchy spánku,“ potvrzuje důležitost včasné diagnostiky lékařka Helena Šiprová z Endokrinologické ambulance II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Diagnostika akromegalie spočívá v klinických a laboratorních vyšetřeních. Výsledek krevního vzorku pacienta ukáže na přítomnost zvýšené koncentrace růstového hormonu a inzulínu podobného růstového faktoru-I (IGF-I). Při hledání příčiny nadprodukce růstového hormonu se nejčastěji potvrdí nezhoubný nádor podvěsku mozkového. Magnetickou rezonancí se zjistí velikost nádoru a přistupuje se k dalším vyšetřením, která odhalí stav jednotlivých orgánů.

U nemocného se nejdříve přistupuje k neurochirurgické léčbě, kdy se odstraní nádor na podvěsku mozkovém. Ve více jak polovině případů je tato metoda úspěšná. V případě, že se nádor nepodaří vyoperovat, přistupuje se k ozařování pomocí Leksellova gama-nože. Metoda je velmi přesná s minimálním rizikem poškození okolních tkání. Další léčebnou metodu představuje medikamentózní léčba, během níž se používá několik typů léků. Často je nutné jednotlivé druhy léčby kombinovat.

Odborníci od sv. se zaměřují především na komplexní péči o endokrinologická onemocnění u indikovaných pacientů, diferenciální diagnostiku sekundární hypertenze u vybraných pacientů, autoimunitní choroby štítné žlázy a nemoci hypofýzy a léčbu růstovým hormonem v dospělosti. Léčbou akromegalie se v Česku zabývají ještě Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice v Hradci Králové a Fakultní nemocnice v Olomouci.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *