Jediná haptická ruka v Evropě

Speciální rehabilitační pomůcky má nově k dispozici olomoucká fakultní nemocnice. Mezi nimi je i haptická ruka. Přístroj, který vrací hybnost lidem po mozkové mrtvici.

Haptická ruka připomíná rukavici, která je plná čidel. Je na zvláštním držáku a napojena na speciální software. Lidé po mrtvici díky ní začnou ovládat necitlivou ruku asi po dvou týdnech. Klasická rehabilitace s nejistým výsledkem trvá měsíce.

„Je to perfektní. Cítím v ruce slabé vrnění a dokážu s ní hýbat,“ tvrdil pacient, který s haptickou rukou trénoval. S její pomocí uchopoval různé předměty – ale jen na monitoru.  Trochu to připomíná počítačové hry. „Zatím je jediná svého druhu v Evropě,“ uvedl primář oddělení rehabilitace Alois Krobot.

Jednou z nejnákladnějších nových technologií je simulátor chůze – pás, na němž chodí pacient, ale je nadlehčován speciálním zařízením. „Dosud jej při takové rehabilitaci museli držet alespoň dva pracovníci,“ řekl Krobot.

Podobných nových zařízení mají nyní v olomoucké nemocnici více a to především díky projektu Modernizace a obnova přístrojového vybavení komplexní rehabilitační péče. Z velké části je financován Evropskou unií.

„Kombinace všech technologií, které jsme díky projektu mohli pořídit, nemá konkurenci v rámci střední Evropy. Moderní přístroje nám umožňují pracovat s takřka nepohyblivými pacienty,“ dodal Krobot.

K zásadním prioritám pracoviště patří včasná rehabilitace nemocných po cévní mozkové příhodě. Rehabilitační oddělení má ale také pacienty po nehodách, infarktech a polytraumatech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *