Olomouc oslavila 15 let transplantací kostní dřeně

Kostní dřeň a krvetvorné kmenové buňky začala olomoucká fakultní nemocnice transplantovat v roce 1997. Hanácká metropole je jedním z pěti měst v Česku, kam za specializovanou péčí směřují lidé s leukémií, lymfomy a dalšími zhoubnými onemocněními krve a krvetvorby. Na Hemato-onkologické klinice podstoupilo transplantaci za patnáct let téměř 900 pacientů z velké části Moravy.

Příběh se šťastným koncem

Mezi prvními před patnácti lety byla Hana Zittová z Kokor. (Na snímku před svým někdejším pokojem v olomoucké fakultní nemocnici.) V roce 1996 jí lékaři diagnostikovali akutní leukémii, tehdy jí nebylo ani 35 let.

„Měla jsem doma manžela a dvě dcery v pubertě. Chtěla jsem žít, nikomu se v tom věku nechce umírat,“ prohlásila žena, která se intenzivně léčila tři roky. „Řekli mi, že nadějí pro mě je transplantační program, který měl v Olomouci teprve začínat. V rodině nebyl vhodný dárce kostní dřeně, proto mi postupně odebírali vlastní kmenové buňky, na první odběry jsem ještě musela jezdit do Brna, protože na olomoucké klinice se program teprve postupně rozjížděl,“ líčí Hana Zittová.

Práci účetní vinou nemoci ztratila, ale jak říká, taková zkušenost člověka posune a změní jeho žebříček životních hodnot. Dnes už je šestým rokem starostkou obce Kokory, má dvě dospělé dcery a dvě vnoučata. „Jsem opravdu šťastná, že jsem se jich dožila, úplně jinak si je teď užívám,“ dodala.

Pomoc pro tři čtvrtiny nemocných

V roce 1997 provedl tým vedený profesorem Karlem Indrákem, předním českým hematologem, prvních 21 transplantací především u nemocných s maligními lymfomy tedy zhoubnými nádory lymfatických uzlin.

„Šlo o takzvané autologní transplantace, kde jsou pacienti sami sobě dárci krvetvorných buněk. O tři roky později jsme ale začali provádět i alogenní transplantace s použitím kostní dřeně od příbuzenských dárců a od roku 2004 také od nepříbuzenských dárců,“ popsal docent Tomáš Papajík, primář Hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Transplantační program je dnes bezesporu nejnáročnější součástí péče, kterou klinika se 120 zaměstnanci poskytuje nemocným nejen z Olomouckého, ale i z Moravskoslezského a části Zlínského kraje. „Před čtyřiceti lety jsme v našem oboru dokázali pomoci jen velmi malému procentu pacientů. Dnes u řady diagnóz dokážeme pomoci třem čtvrtinám pacientů,“ uvedl profesor Indrák.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *