Ginkgo Biloba – pro lepší paměť a soustředění

Je asi nejstarší rostlinou na naší planetě. Tento strom se totiž vyznačuje mimořádnou odolností vůči klimatickým změnám. Patří do čeledi jinanovitých (Ginkgoaceae), která tvoří jakýsi vývojový přechod mezi jehličnatými a listnatými stromy. Je přímým potomkem kapraďorostů, a na naší planetě se vyskytoval již v období druhohor. Je údajně poslední žijící fosilií.

Blahodárných účinků výtažku z jeho listů využívá tradiční čínská medicína již pět tisíc let. V posledních letech se preparáty s obsahem účinných látek z listů tohoto stromu objevují i na našem trhu v nejrůznějších formách a Ginkgo biloba se řadí k nejpopulárnějším rostlinným produktům.
A v čem tedy tkví tajemství jeho blahodárných účinků na náš organismus? V listech je obsaženo zejména velké množství flavonoidů, terpenů, organických kyselin a dalších látek.

Lidský mozek je nesmírně propracovaný a vyvinutý orgán, dalo by se říci až zázračný, ale následkem neustálého stresu, vypjatých emocí, degenerativního onemocnění nebo s přibývajícím věkem se může „porouchat“. Z občasného zapomínání naprosto běžných věcí se tak postupem času můžou vyvinout poruchy paměti, různé stupně demence, Alzheimerova choroba…

V předcházení potížím s pamětí i mírnění příznaků klesající mozkové činnosti je role Gingko biloby nezastupitelná. Rostlinný extrakt mimo jiné zlepšuje prokrvení mozku a zároveň chrání funkčně slabé svazky nervových vláken před nedostatkem kyslíku, případně jinými škodlivými vlivy, které nežádoucí procesy vyvolávají.

Jak již bylo uvedeno, látky obsažené v jeho listech především rozšiřují cévy a tím umožňují zlepšení průtoku krve i těmi nejjemnějšími žilkami v našem těle. Díky tomu se zlepšuje zásobování všech částí těla kyslíkem a živinami – zejména glukózou, jež krev po organismu transportuje.

Efekt Ginkgo biloba v mozku je obdobný efektu kofeinu z kávy, s jedním velkým rozdílem – Ginkgo je díky svým antioxidačním vlastnostem schopno zachytávat odpadní zplodiny buněk (tzv. „volné radikály“), které způsobují jejich předčasné opotřebení a stárnutí. Účinek je tedy podstatně delší, trvalejší, ale na rozdíl od kofeinu chybí následné stavy vyčerpání.

V neposlední řadě se jeho účinku využívá ke zlepšení prokrvení končetin a potlačení syndromu „studených rukou a nohou“ a stejně tak i u lidí, kteří trpí bolestmi nohou při chůzi. Úspěšně se využívá při léčbě závratí, dále k léčbě špatně se hojících kožních defektů…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *