Osteoporóza – tichý zloděj kostí

Osteoporóza, lidově „řídnutí kostí“, je onemocnění kostí, které způsobuje jejich zvýšenou křehkost a náchylnost ke zlomeninám. Typicky se projevuje bolestí a zlomeninami. V kostech probíhá nepřetržitý proces výstavby a odbourávání. Asi do třetí dekády našeho života převažuje tvorba nad spotřebou. V pozdějším věku začíná naopak kostní hmoty ubývat. Pokud je proces odbourávání příliš rychlý, může snadno dojít k nebezpečnému úbytku kostní hmoty. Kosti se stávají křehkými a málo pevnými. Vzniká osteoporóza.

Osteoporóza nejčastěji postihuje ženy po přechodu. Udává se, že jí onemocní každá třetí žena starší 50 let. U celé třetiny z nich pak nemoc po 65 roce způsobí zlomeniny obratlů.  Osteoporóza se ale nevyhýbá ani mužům. Zlomeniny křehkých kostí trápí až každého šestého příslušníka silnějšího pohlaví staršího 70 let.

Jak se projevuje…

Osteoporóza zůstává dlouho bez příznaků. „Tichý zloděj“ pomalu snižuje pevnost Vašich kostí aniž byste o tom věděli. Prvním příznakem je tahavá bolest v zádech vznikající při pohybu nebo zátěži. Dalším stupněm jsou pak už zlomeniny. Osteoporóza může postihovat všechny kosti bez rozdílu. Nejčastěji se ale lámou nosné kosti, jako třeba krčky stehenních kostí nebo obratle. Typickou úrazem starých lidí jsou zlomeniny zápěstí při pádu. Ke vzniku zlomeniny přitom stačí jen nepatrné násilí.

Drobnými zlomy a borcením obratlů dochází ke snižování výšky nemocného, ohýbání jeho postavy a bolestivosti páteře. Bolest se zpočátku objeví při delším stání, chůzi do schodů, při oblékání, zavazování tkaniček nebo zvedání z lehu. Později ji už vyvolá i sebemenší pohyb.

Málokdo ví, že žraloci jsou živočichové, kteří netrpí rakovinou, infekcemi nebo záněty. V čem spočívá tato jejich schopnost ? Patří mezi živočichy s nejjednodušší strukturou. Jejich organismus jim slouží ve všech směrech k přežití. Mají dokonalou strukturu, smysly i schopnost množení a odolnost proti nemocem.

V podstatě nemají žádného nepřítele než ostatní žraloky a člověka. V těle nemají kosti, pouze chrupavky, které tvoří 7-9% celkové váhy žraloka. Zvláštní pozornost si zaslouží silný a účinný imunitní systém žraloka. Jeho rány se hojí velmi rychle a téměř nedostane infekci. Specifické je, že žralok stále produkuje protilátky, které kolují v jeho krevním oběhu. Seriózní pokusy se žraločími produkty se datují od poloviny 50. let. Výzkumy probíhají ve Švédsku, Mexiku, USA a dalších zemích. Zkoumáním biochemických funkcí žraloka bylo prokázáno, že v jeho chrupavce jsou specifické bílkoviny, které omezují růst cévní sítě a tak působí proti angiogenezi. Bylo prokázáno, že žraločí chrupavka není toxická i při podávání ve vyšších dávkách. Pokusná zvířata infikována rakovinou, která dostávala výtažek z chrupavky žila déle, nebo v nich nádor ustoupil.

Chrupavka je účinnou prevencí proti chorobám. Obsahuje inhibitor vaskularizace, který je dokonce řádově účinnější než např. ve chrupavce skotu.

Chrupavka žraloka rovněž obsahuje skupinu mukopolysacharidů, mající protizánětlivý účinek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *