Žraločí chrupavka

Málokdo ví, že žraloci jsou živočichové, kteří netrpí rakovinou, infekcemi, nebo záněty. V čem spočívá tato jejich schopnost? Patří mezi živočichy s nejjednodušší strukturou. Jejich organismus jim slouží ve všech směrech k přežití.

Mají dokonalou strukturu, smysly i schopnost množení a odolnost proti nemocem. V podstatě nemají žádného nepřítele než ostatní žraloky a člověka. V těle nemají kosti, pouze chrupavky, které tvoří 7-9% celkové váhy žraloka. Zvláštní pozornost si zaslouží silný imunitní systém žraloka. Jeho rány se hojí velmi rychle a téměř nedostane infekci. Specifické je, že žralok stále produkuje protilátky, které kolují v jeho krevním oběhu.

Seriózní pokusy se žraločími produkty se datují od poloviny 50.let. Výzkumy probíhají ve Švédsku, Mexiku a USA a dalších zemích.

Zkoumáním biochemických funkcí žraloka bylo prokázáno, že v jeho chrupavce jsou specifické bílkoviny, kteréomezují růst cévní sítě a tak působí proti angiogenzi. Bylo prokázáno, že žraločí chrupavka není toxická i při podávání ve vyšších dávkách.

Pokusná zvířata infikována rakovinou, která dostávala výtažek chrupavky žraloka žila déle, nebo v nich nádor ustoupil. Chrupavka je účinnou prevencí proti chorobám. Obsahuje inhibitor vaskularizace, který je dokonce řádově účinnější než např. ve chrupavce skotu.

Chrupavka žraloka rovněž obsahuje skupinu mukopolysacharydů, mající protizánětlivý účinek. Makroprotein a jeho kombinace s ostatními prvky velmi příznivě ovlivňuje výživu.

Osvědčila se jako účinný protizánětlivý činitel, který jednak zmírňuje zánět a rovněž zpomaluje vaskularizaci v chrupavkách lidských kloubů, které se běžně objevují u pokročilých případů degenerativní a revmatoidní artritidy.

Pravidelné užívání žraločí chrupavky je s příznivým výsledkem ověřeno u sportovců. Bylo dosaženo snížení počtu zranění i poškození svalového a kloubního aparátu. Pro vysoký obsah kalcia je chrupavka doporučována ženám v období menopauzy, kdy vzhledem k omezení hormonálních funkcí dochází k rychlé dekalcifikaci kostní tkáně.

Žraločí chrupavka 

* posiluje imunitní systém 

příznivě ovlivňuje zdraví a snižuje riziko vzniku onemocnění vyvolávaných mikroorganismy, bakteriemi a viry.

* prevence nádorových onemocnění 

látky obsažení ve žraločí chrupavce působí jako prevence nádorových onemocnění. U osob již novotvary postižených lze dosáhnout snížení angiogeneze a metastáz. Nelze tím však nahradit odbornou léčbu chemoterapeutiky nebo potřebu chirurgického zákroku

* podporuje kondici sportovce 

je s úspěchem používána jako podpůrný prostředek atlety, plavci, veslaři, vzpěrači, kulturisty i v kolektivních sportech. Zmírňuje projevy vyplývající z vysoké svalové a kloubové zátěže u výkonných sportovců

* prevence a pomoc při osteoporóze

je doporučována všem ženám pro vysoký obsah Ca a P ve vhodném poměru 2 : 1 jako podpůrný prostředek v období menopauzy k prevenci osteoporózy, tj. řídnutí kostí způsobené snížením hormonální činnosti v tomto období

* působí protizánětlivě

zmírňuje záněty při naprosté vlastní netoxičnosti a zpomaluje degenerativní procesy v kloubních chrupavkách. Je využitelná jako podpůrný prostředek při zánětech kloubů (arthritis, osteoarthritis).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *