Motorkáři z Bruntálu darovali krev

Motorkáři bývají někdy ironicky nazýváni “dobrovolnými dárci orgánů“. Vyznavači jízdy na chopperech z občanského sdružení Motorafani Bruntál však na Transfúzní službě dokázali, že pravda může být úplně jiná. Muži a ženy v motorkářských oblecích se zde sešli, aby pomohli zachránit životy na Bruntálsku jako dobrovolní dárci krve.

„Spousta lidí bývá popletená z televize a motorkáře vnímá jako členy nějakých kriminálních gangů. Drtivá většina motorkářů takových rozhodně není. Jsme normální lidé, máme rodiny a rádi jezdíme na motorce. To je vše. A pokud můžeme, rádi pomůžeme dobrou věcí, jakou je darování krve či plazmy,“ vysvětluje Blanka Jiráská z občanského sdružení Motorafani Bruntál.

„Na silnicích se samozřejmě občas setkáváme s nehodami, které mnohdy způsobují nepozorní řidiči automobilů. Dobře proto víme, jak může darovaná krev či plazma zachránit život. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli jít společně darovat krev,“ dodala za Motorafany Jiráská.

Společensky zodpovědný postoj motorkářů ocenila vedoucí sestra Transfúzní služby v Bruntále Romana Hnilicová. „Vážíme si skutečnosti, že Motorafani patří mezi sdružení, které podporují dobrovolné dárcovství. Takový postoj není zatím vždy obvyklý, o to více za něj děkujeme,“ uvedla Hnilicová.

Každý dárce krve a plazmy na Transfúzní službě v Bruntále získává pracovní volno s náhradou mzdy, proplacené jízdné, lékařské vyšetření, vitamíny od své zdravotní pojišťovny, občerstvení či odpočet ze základu daně z příjmu ve výši dvou tisíc korun za každý odběr.

Dárci krve a plazmy se mohou stát lidé ve věku od 18 do 60 let. Pro darování krve musí být naprosto zdraví. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně odborný zdravotnický pracovník přímo na odběrovém středisku. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *