NETRADIČNÍ ANALGEZIE POMÁHÁ OD BOLESTI

Bezbolestný porod je snem snad každé těhotné ženy. Valašskomeziříčská porodnice teď nabízí novinku, která ženám od porodních bolestí výrazně uleví.

Nejedná se však o žádnou injekci, ale o směsici plynů, kterou rodičky během porodu inhalují a pomáhají si tak od nepříjemné bolesti. Inhalační analgetikum zcela běžně nabízí například západoevropská zdravotnická zařízení, u nás ji však využívá zatím jen velmi málo nemocnic.

„V naší porodnici již léta běžně používáme a máme výborné zkušenosti s použitím epidurální analgezie při porodu – tedy vpichem anestetika k páteři rodičky. Tato metoda dokáže významně eliminovat bolest, dovoluje rodičce odpočívat. Inhalační porodní analgezie přípravkem Entonox je vhodným doplňkem, mnohdy také náhražkou, námi používaných analgetických metod. Při těžkém porodu napomůže k pozitivnímu zážitku a u porodů, které postupují pomalu, často k postupu porodu napomůže. Analgezii lze využít také k ošetření poporodního poranění. Aplikace Entonoxu je přitom velmi jednoduchá,“ uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení Daniel Gágyor.

Analgezie je volena v nemocnici individuálně. Záleží na stavu rodičky, na jejím přání, na stavu plodu, na porodnické situaci. Metoda však není hrazena zdravotní pojišťovnou.

Entonox je směs plynů, který z padesáti procent obsahuje oxid dusný, známější pod názvem „rajský plyn“ a z kyslíku. Rodička tuto směsici dvou plynů během porodu pod dohledem porodní asistentky inhaluje a pomáhá si tak od bolesti. Úleva přichází již po několika nádeších, zhruba do dvou až tří minut a účinek mizí po několika minutách od ukončení podávání.

Kromě toho, že poskytuje rychlou úlevu od bolesti, je také prokazatelně bezpečná pro matku i novorozence. Směsici plynů vdechují rodičky pomocí obličejové nebo nosní masky, která je připevněná ke speciálnímu ventilu. Ventil se pak otevírá pouze při nádechu.

Porod je pro mnohé ženy stresovou záležitostí. „V naší nemocnici je kladen velký důraz na komunikaci rodičky s lékaři a porodními asistentkami. Výborné porodnické výsledky, klidné příjemné prostředí a citlivý přístup u nás mají dlouholetou tradici. Ač bývá porod mnohdy velmi bolestivou záležitostí, snažíme se jej zde ženám po celou dobu co nejvíce zpříjemnit,“ doplnil primář.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *