Hemodiafiltrace nahrazuje hemodialýzu

Když ledviny nejsou schopny plnit svou funkci, je nutné zahájit v pravý čas léčbu. Principem hemodialýzy je odstranění odpadních látek z krve pomocí přístrojem, jehož hlavní složkou je dialyzační filtr. Ten nahrazuje vlastní ledviny.

K odstraňování toxinů je využíván fyzikální jev nazývaný difuze a moderní filtry využívají navíc i konvekci. Použití obou těchto fyzikálních jevů kombinuje hemodiafiltrace, při níž dochází k odstranění širšího spektra odpadních látek.

Aby hemodiafiltrace byla maximálně účinná, musí být použitá ultračistá voda a splněny požadavky na vysokou kvalitu přístrojového vybavení. Pacient musí mít vytvořený kvalitní cévní přístup (spojka mezi tepnou a žilou, která se používá k odčerpání krve do přístroje a po očištění k návratu zpět do pacientova oběhu) pro dosažení vyššího substitučního objemu.

Největším poskytovatelem dialyzační péče v Česku je společnost Fresenius Medical Care, která provozuje dvacet středisek NephroCare, které mají mezi prvními k dispozici nejnovější metody. „Ještě nikdy nebyla dialýza tak bezpečná a účinná jako nyní, kdy nastoupila nová éra kardioprotektivních metod. Ty odstraňují zplodiny látkové přeměny a ochraňují srdečně cévní systém. Klasickou hemodialýzu jsme nahradili vysokoobjemovou hemodiafiltrací,“ uvedla Michaela Ságová.

Ředitel společnosti David Prokeš vidí v nejmodernějších technologiích další prostor pro zlepšování kvality života dialyzovaných pacientů. „Metoda vysokoobjemové hemodiafiltrace má sice vyšší pořizovací náklady, ale z pohledu celkové finanční náročnosti je úspornější,“ prohlásil.

Hemodialýza patří mezi život zachraňující zdravotnické výkony. V Česku je hemodialyzačními metodami ročně léčeno více než 11 tisíc pacientů. Bez pravidelných návštěv některého ze stovky dialyzačních center by pacient s chronickým selháním ledvin zemřel.

 

One Response to Hemodiafiltrace nahrazuje hemodialýzu

  1. Lumír Sokol napsal:

    Dobrý den.
    Je to všechno super, škoda, že za ty roky,co dialýza existuje, někdo nevymyslel nějaké bezbolestné napojování. To píchání je strašné a připadá mi nekonečné. Celkem chodím na dialýzu celkem cca 10 let, ale na to píchání jsem si nezvykl.
    Lumír Sokol. Havířov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *