Olomoucký babybox zachránil páté dítě

Čerstvě narozená holčička byla v neděli nalezena v babyboxu v areálu olomoucké fakultní nemocnice. Dítě je v pořádku, bez známek fyzického strádání. Nyní je v péči profesionálů z novorozeneckého oddělení olomoucké porodnice. Na místě nebyly nalezeny žádné doklady ani dopis, který by odkazoval na totožnost dítěte.

„V neděli kolem půl jedenácté v noci se rozběhla světelná a zvuková signalizace na sesterně novorozeneckého oddělení. Během chvilky vyzvedl personál oddělení ze schránky babyboxu novorozenou holčičku zabalenou jen do pánské košile a deky. Podle lékařů přišla na svět jen o několik hodin dříve a po porodu byla neodborně ošetřena, ale nejevila žádné známky fyzického strádání nebo nešetrného zacházení,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Holčička váží 3,6 kilogramů, měří asi 50 centimetrů a je v péči novorozeneckého oddělení. Podle lékařů je zdravá a prospívá. Vzhledem k tomu, že nebyly na místě nalezeny žádné doklady nebo dokumenty, které by odkazovali na totožnost dítěte, personál oddělení jí dal prozatímní jméno Emilka podle aktuálních jmenin v kalendáři.

Sociální oddělení nemocnice o nálezu chlapce informovalo orgán sociálně právní ochrany dětí Magistrátu města Olomouce a Policii České republiky. Magistrát se v takových případech stává opatrovníkem a žádá soud o rozhodnutí o dalším umístění dítěte. Pokud bude jeho zdravotní stav i nadále bezproblémový, už koncem tohoto týdne pravděpodobně poputuje do přechodné pěstounské péče.

Emilka je pátým dítětem odloženým do babyboxu v areálu olomoucké fakultní nemocnice, z toho třetí dívenkou. Babybox byl do olomoucké nemocnice nainstalován v roce 2006 jako třetí takové zařízení v Česku. V celé republice jich je nyní 58 a zachránily život 96 dětem.

Babybox je přístupný z vnější strany budovy porodnice a ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se uvnitř vyhřívání a ventilace. Současně je alarmem upozorněn zdravotnický personál novorozeneckého oddělení.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *