Osteoporóza je nebezpečná pro zahrádkáře

Léto a prázdniny si každoročně vybírají svou daň ve zvýšeném počtu úrazů. Jen ve Šternberku na Olomoucku ošetřili v červenci na 900 pacientů s úrazem. Mezi zraněnými je stále více cyklistů a zahrádkářů.

V současné chvíli jednoznačně dominují úrazy na kole. „Zaznamenali jsme i nárůst závažných poranění, zejména horních končetin, u pacientů na kolečkových bruslích,“ uvedl Josef Ščudla z chirurgicko-traumatologického oddělení Nemocnice Šternberk.

Mezi pacienty přibylo i případů úrazů způsobených při práci na zahradě. Lékaři nejčastěji ošetřují seniory, kteří podcení riziko pádu ze žebříků opřených o vyšší stromy a při trhání ovoce upadnou.

„Ve spojení s civilizační chorobou dnešní starší generace, kterou je osteoporóza, pak dochází ke zlomeninám i tam, kde by ještě před několika lety skončil pád jen zhmožděninami,“ řekl Ščudla.

Mezi další časté zranění zahradníků dále patří tržné rány způsobené motorovými pilami, elektrickými nůžkami a dalšími zahradními pomůckami. „Tyto úrazy bývají závažnější než poranění sekyrou či srpem, kterých naopak ubývá,“ varoval lékař.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *