Unikátní léčba atopického ekzému

Novou metodu léčby atopického ekzému s využitím krevního separátoru zavedla novojičínská nemocnice.  Krevní separátor TheraSorb je jediný přístroj svého druhu v Česku. Moderní technologie pochází z Německa, kde se v současnosti nacházejí jediná centra v Evropě, která s metodou rutinně pracují. Léčba pacientů je součástí časově omezeného projektu.

V lidské krvi se vyskytuje mnoho imunitně aktivních látek, mezi které patří také imunoglobiny. „Imunoglobulin E je jednou ze tříd imunoglobulinů vyskytujících se v lidském séru. Zcela původně jeho fyziologická funkce tkví v oblasti protiparazitární imunity. Jeho zvýšené hladiny jsou však spojeny s přecitlivělostí a onemocněními jako je například alergické astma, alergické záněty nosní sliznice či atopický ekzém,“ vysvětlil primář transfúzního oddělení Nemocnice Nový Jičín Zenon Lasota. Teoreticky platí, čím vyšší jsou hladiny imunoglobinu E, tím horší bývají projevy onemocnění i jejich prognóza.

Separátor krevních elementů TheraSorb pracuje na bázi absorbčních kolon, které u pacienta selektivně „vychytávají“ imunoglobin E. Při terapii zvané imunoabsorbce se odstraní protilátky, které způsobují atopické obtíže. „Během ‚čištění‘ nedochází u pacienta k žádným ztrátám plazmy či cirkulujícího objemu krve. Jen se cíleně vychytají imunoglobuliny IgE na ovčí antigeny. V mimotělním oběhu je během procesu maximálně 130 mililitrů krve,“ upřesnil primář Lasota. (Na snímku terapie v nemocnici v Novém Jičíně.)

Kolona je selektivně přiřazena pacientovi čárovým kódem a je současně konstruována na deset sezení, které pacient absolvuje během 60 dnů. Časovost intervalů se volí individuálně v závislosti na cílové hodnotě vychytaných protilátek.

„Metoda je naprosto bezpečná a navíc je vhodná také pro děti,“ dodal Lasota.

Počet lidí, které trápí atopický ekzém, se za posledních deset let zdvojnásobil. Obtíž často začíná v kojeneckém věku, ale ani pozdější objevení choroby není vzácností. Kůže je poseta pupínky, šupinatí se a silně svědí. Pokud mají atopický ekzém oba rodiče, je 70procentní pravděpodobnost, že jím bude trpět i jejich potomek.

3 Responses to Unikátní léčba atopického ekzému

 1. Marie Havlíková napsal:

  Vnučka 22 let trpí atopickým ekzemem, používá různé masti, lékař ve Studence jí dal masti s kortikoidy, což samozřejmě zmírní bolavá místa, ale jakmile má stres, například teď před zkouškama, tak je to zase horší. Jak se k vám dostane, nebo se nějak musí přihlásit. Bydlí v Rožnově pod Radh. Moc ráda bych jí pomohla, tak děkuji za nějakou zprávu

  • Blanka Uhříčková napsal:

   Dobrý den,mohla bych dostat kontakt na nemocnici do Nového Jičína,kde se léčí atopický ekzem….

   děkuji Uhříčková Blanka

 2. canais de video napsal:

  Hi there, this weekend is pleasant designed for me, since this time i
  am reading this impressive informative post here at my residence.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *