Neléčená endometrióza může skončit neplodností

Dlouhodobé přetrvávající bolesti v podbřišku, bolesti v kříži, nevolnost, bolestivá a silná menstruace, často také bolesti při pohlavním styku. To vše jsou příznaky endometriózy, nezhoubného, ale velice nepříjemného onemocnění, kterým v současnosti trpí až čtyři ženy z deseti. Pozdě odhalená a tudíž neléčená endometrióza je ve svém důsledku častou příčinou ženské neplodnosti.

Ženy, trpící zmíněnými příznaky, by proto neměly otálet a s podezřením na tuto chorobu navštívit svého gynekologa.

„Endometrióza, označovaná řadou lékařských autorit za civilizační onemocnění, je v posledních desetiletích na výrazném vzestupu. Její výskyt se odhaduje u žen v reprodukčním věku kolem dvaceti procent, u neplodných žen až čtyřicet procent. Onemocnění nejspíše vzniká tak, že buňky děložní sliznice vyputují mimo dělohu a usadí se tam, kde nemají co dělat. Například na vaječnících, vejcovodech, střevech, močovém měchýři, ale vzácněni i na plicích nebo mozku. Tato ložiska pak vlivem hormonů prodělávají stejné změny jako na děložní sliznici při menstruačním cyklu,“ uvedl Petr Sák, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice České Budějovice.

Léčba endometriózy je kombinací chirurgické a konzervativní terapie. Nejúčinnější léčbou je chirurgické odstranění dělohy, vejcovodů a vaječníků, čímž je odstraněn i vlastní problém. To však nelze u žen mladších, pokud chtějí mít ještě děti, stejně jako při napadení už zmíněných plic nebo mozku. V těchto případech lékaři chirurgicky odstraní pouze ložiska endometriózy a nasadí zpravidla tří až šestiměsíční konzervativní hormonální léčbu, která zablokuje menstruační cykly a žena se během této doby obtíží zbaví. „Bohužel jde o onemocnění, které často recidivuje,“ poznamenal primář.

Chirurgickou léčbu endometriózy provádí českobudějovické gynekologicko-porodnické oddělení v naprosté většině případů endoskopicky, tedy postupem maximálně šetrným k pacientkám. Jako první pracoviště svého druhu v České republice začalo využívat také novou 3D laparoskopickou technologii. Její zavedení znamená další zvýšení šetrnosti a přesnosti laparoskopických zákroků. Ty se tak stávají ještě bezpečnější a pro pacientky komfortnější. Zkracuje se čas operace i doba následné rekonvalescence.

Zaručená prevence proti endometrióze neexistuje, bylo však zjištěno, že před jejím propuknutím chrání ženu těhotenství a následné kojení. Určitý vliv má také užívání hormonální antikoncepce. „O tom, jak toto onemocnění vzniká, se vedou v odborných kruzích velké spory, přesto je dodnes neumíme stoprocentně vysvětlit ani zcela vyléčit. Díky různým metodám léčby je ale možné zmírnit bolesti, odstranit endometriotická ložiska, snížit možnost návratu onemocnění, zachovat či obnovit plodnost, a tím významně zlepšit kvalitu života pacientky,“ dodal Sák.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *