Portugalskou metodou proti kýle

Podhorská nemocnice v Bruntále se zařadila mezi jedno z prvních zdravotnických zařízení v Česku, kde se šetrně operuje kýla. Unikátní metodu Onstep vyvinuli před čtyřmi roky v Portugalsku.

Metoda je velmi šetrná pro pacienty. Zkracuje dobu operace, která může trvat okolo 20 minut a lze ji provést i v lokální nebo spinální anestézii. „Ve srovnání s obvykle používanými metodami výrazně zkrátí pobyt pacienta v nemocnici a do jisté míry i jeho následnou rekonvalescenci, takže pacienti se po zákroku mohou rychleji vrátit do každodenního života,“ uvedl primář chirurgie Podhorské nemocnice Vladimír Romanov. V Bruntále již takto operovali jedenáct pacientů. „Operace proběhly bez problémů. Všichni pacienti jsou bez obtíží,“ doplnil primář.

Základem nové metody je vkládání speciální síťky, implantátu z lehkého polypropylenu. Síťka je speciálně tvarovaná ve tvaru velké kapky. Její okraje jsou vyztuženy silnějším materiálem, který se během tří až čtyř týdnů zcela vstřebá. Síťka má poté elasticitu a poddajnost jako živá tkáň, čili nemocný ji nevnímá jako nepříjemnou cizí věc.

„Pooperační jizva je krátká, malá, kosmeticky i pro malou četnost raných komplikací výhodná. S tím je úzce spjatá problematika pooperační bolesti, která je v tomto případě minimalizována a u některých jedinců doslova nulová,“ řekl Romanov.

Operace tříselné kýly je druhou nejčastější operací hlavně u mužů. V Česku se do loňska operovalo buď takzvanou otevřenou metodou, nebo laparoskopicky. Nová metoda Onstep obě metody svým způsobem kombinuje. Metodu nelze ale použít vždy, vyloučeno je zhruba deset procent případů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *