Poznat nemoc z dechu? V Prostějově je to možné

Oddělení laboratorní medicíny společnosti Středomoravská nemocniční začalo využívat jako první pracoviště v Česku moderní analyzátor Iris 3. Nejmodernější analyzátor současnosti se využívá k diagnostice v hepatologii, gastroenterologii, onkologii či nutriční problematice.

V prostějovské laboratoři Oddělení laboratorní medicíny přístroj využívají zejména k odhalení infekce helicobacter pyllori v žaludku, k odhadu pohyblivosti žaludku nebo posouzení jaterních funkcí.

Přístroj hodnotí orgánové funkce pomocí dechových testů. „Principem těchto testů je podání substrátu, obohaceného o izotopy a následná analýza. Jedná se o naprosto bezpečné vyšetření, protože použité izotopy se vyskytují volně v přírodě. Lze jej tedy bez rizika použít u každého, včetně dětí a těhotných žen,“ popsal přednosta oddělení laboratorní medicíny David Stejskal.

Pomocí poměru izotopů ve vydechovaném vzduchu lze zjistit a kvantifikovat funkci orgánů, odhalit různé odchylky či dokonce bakteriální kolonizaci i přerůstání baktérií v orgánech.

„Přístroj využíváme nejčastěji k potvrzení infekce v žaludku, jaterních funkcí, ale také k posouzení zevní sekrece slinivky a konečně také k odhadu energetického výdeje,“ uvedl Stejskal.

Odhad energetického výdeje může být využit v řadě případů. Lékaři mohou tuto funkci využít u naléhavých stavů v akutní medicíně i u predikce výkonnosti.

2 Responses to Poznat nemoc z dechu? V Prostějově je to možné

  1. Světla Ellmrichová napsal:

    Dobrý den.
    Zaujal mě článek o zjištění nemoci z dechu a mám zájem o toto vyšetření jak pro mě, tak pro manžela a nejmladšího syna. V článku bylo uvedeno, že pokud náš lékař předepíše tuto analýzu, tak ji VZP bude hradit.
    Obracím se na Vás z důvodu, že jsem měla 2 roky průjmy a postoupila jsem všechnamožná nepříjemná vyšetření. Na gastru mi lékař předepsal Budenofalk a tím průjmy přestaly, ale i tak mám problémy, pocit bolesti v břiše. Páteř mám prý zřídlou, bolest tlumím Tramabene, prý nic jiného se nedá dělat. V noci každou hodinu běhám se vymočit a bolí mě kolena a kyčle, až nemůžu spát. Manžel trpí stále oteklými koleny, ze kterých mu vytahují vodu. Navíc trpí již rok velkým brněním v rukách až nemůže spát a trápí ho tento problém i ve dne. také byl na vyšetřeních,rehabilitacích, ale nic nepomohlo. Manželovi je 78 a mně 75.let. Syn měl v dětství cukrovku a od té doby má problémy s obezitou. Před rokem mu měnily Kyčelní kloub TEP, a prý i ten druhý neni dobrý a směřuje k výměně. Syn se také velmi potí, na rukách nejvíc. Za odpověď předem děkuji. Ellmrichová

  2. inzinyrka napsal:

    Dobrý den, vyšetření se stále provádí, nebo to byla jen krátkodobá bublina?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *