Šetrná výměna aortálních chlopní

Stenóza aortální chlopně je nejčastější chlopenní vadou ve vyšším věku. Každý osmý jedinec starší 75 let trpí minimálně její středně závažnou formou. Jakmile zúžení chlopně dosáhne těžkého stupně a začne svému nositeli působit potíže, odpovídá průměrná doba přežívání přibližně dvěma rokům. Přibližně třetina pacientů s těžkým zúžením aortální chlopně však již nemůže být pro pokročilý věk a zpravidla i četná přidružená onemocnění operována klasickým chirurgickým způsobem, takže ještě donedávna jim nebylo možné pomoci.

Lidé, kteří ještě před deseti lety na onemocnění srdce umírali, dnes dostávají šanci žít dál. Průlomem byl rok 2010, kdy specialisté českobudějovického kardiocentra zavedli do praxe katetrizační implantaci aortální chlopně metodou TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation), kterou dnes rutinně léčí nemocné, jejichž organismus by z nejrůznějších důvodů klasickou operaci srdce nezvládl.

Lékaři českobudějovického Komplexního kardiovaskulárního centra, které patří mezi nejvýznamnější pracoviště svého druhu v Česku, pokračují v rozvoji miniinvazivních šetrných operací. Výjimkou nejsou ani tak složité zákroky, jako výměna aortálních chlopní. Tam, kde dříve bylo nutné otevírat celý hrudník, si nyní lékaři vystačí v celé řadě případů pouze s drobnými řezy.

Hovězí protéza

„Transfemorální náhrada aortální chlopně je mnohem šetrnější metoda než klasická srdeční operace. Nová chlopeň je pacientovi do srdce zavedena z malého řezu v třísle přes stehenní tepnu. Původní nemocná chlopeň je ponechána na místě a její cípy jsou fixovány novou chlopní ke stěně kořene aorty. Není potřeba klasického rozříznutí hrudního koše, zastavení srdeční činnosti a napojení pacienta na mimotělní oběh. I narkóza je kratší a lehčí. U pacientů, kteří mají komplikovaný přístup z třísla, lze novou chlopeň zavést alternativním způsobem z malého okénka mezi žebry nad srdečním hrotem,“ popsal ředitel Komplexního kardiovaskulárního centra Ladislav Pešl.

Jako náhrada je v těchto případech použita biologická protéza vyrobená z hovězího biologického materiálu. Na zákrocích se společně podílejí kardiologové a kardiochirurgové.

Bezstehová chlopeň

Ani zde se ale vývoj nezastavil a již v loňském roce rozšířilo českobudějovické kardiocentrum svůj rejstřík šetrných možností náhrady aortální chlopně o další zcela novou metodu použití bezstehových chlopní. Tu nyní navíc jako školicí pracoviště zavádí do praxe i v jiných kardiocentrech nejen u nás, ale i v dalších zemích střední a východní Evropy. Například v Maďarsku v Szegedu, Pécsi a Budapešti.

„Při klasickém chirurgickém zákroku se nemocná chlopeň vystřihne a na její místo se našije náhrada, při použití TAVI metody se do nemocné chlopně implantuje katetrová chlopeň a ta se roztáhne. Novou a třetí možností, která kombinuje obě již zmíněné metody, je použití bezstehové chlopně. Tento zákrok se provádí z minimálních řezů na hrudníku. Chlopeň se standardním způsobem vystřihne a na její místo se zavede náhrada, která se k srdci ukotví speciální konstrukcí implantátu. Je to metoda bezpečná, protože vystřižením nemocné chlopně vznikají pro náhradu optimální podmínky. Tím, že se náhrada nepřišívá, je zákrok rychlejší a tudíž pro pacienta šetrnější,“ konstatoval primář Aleš Mokráček.

K výhodám miniinvazivních metod patří menší bolestivost rány, menší pooperační krevní ztráty, nižší riziko infekce a komplikovaného hojení ran, rychlejší rekonvalescence, včasnější rehabilitace, rychlejší návrat do běžného života a v neposlední řadě lepší kosmetický efekt.

2 Responses to Šetrná výměna aortálních chlopní

  1. Hana Vyčítalová napsal:

    Dobrý den!
    Velmi mě zaujala šetrná metoda operace chlopní a mám dotaz,je tato operace hrazena VZP, nebo jak je drahá?Děkuji za odpověd.Vyčítalová H.

  2. Věra napsal:

    dobry den maminku čeká zřejmně operace chlopně je ji 86let lékaři mluví o šetrné metodě přesto se moc bojím jaká je šance moc děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *