Kardiaky v Jeseníkách hlídají na dálku telemetry

Telemetrické přístroje nakoupila pro své pacienty Podhorská nemocnice v Rýmařově. Jsou určeny lidem po infarktu a při kardiovaskulárních chorobách, kteří jsou ve vyšším riziku poruchy srdečního rytmu.

„Díky telemetrii dokážou lékaři nepřetržitě sledovat srdeční rytmus, určit rychlou diagnózu a zachránit tak prakticky pacientovi život,“ vysvětlil Petr Opletal, primář interního oddělení.

Pacienti jsou v případě použití telemetrie vybaveni EKG snímačem, který nosí po dobu 24 hodin denně na krku. Jeho prostřednictvím je trvale snímán jejich EKG rytmus, který je v aktuálním čase přenášen na centrální monitor umístěný na pracovně sester. Technologie slouží k monitoraci srdeční akce, počtu pulzů a dechů pacienta na dálku, takže dokáže detekovat životu nebezpečné arytmie. Pacient má tento přístroj připevněný čtyřmi nalepovacími elektrodami na hrudníku a jeho pohyb tím není nijak omezen. Pokud telemetr zachytí nějakou nepravidelnost v srdečním rytmu pacienta, okamžitě začne alarmovat a pacientovi je poskytnuta včasná pomoc.

„Nedávno byl na našem oddělení hospitalizován pacient po srdečním infarktu. Přestože byl muž bez jakýchkoliv potíží, byl telemetricky monitorován. Během spánku u něj detekoval fibrilaci komor. Okamžitý zákrok mu zachránil život,“ popsal Opletal.

Díky novému telemetrickému systému mohou lékaři rýmařovské nemocnice mnohem přesněji diagnostikovat srdeční nemoci. Celkem jich mají k dispozici šestnáct.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *