Na jihu Čech mají dva moderní přístroje pro laboratorní testy

Hned dva moderní přístroje v mikrobiologické laboratoři zlepší služby pro pacienty v Nemocnici Tábor. Ta si pořídila za 6,6 milionu korun nejmodernější přístroj pro rychlou identifikaci patogenních mikroorganismů z klinických izolátů a pozitivních hemokultivačních vzorků a přístroj pro stanovení citlivosti na antibiotika.

Hmotnostní spektrometr IVD MALDI Biotyper je systém, který je schopen provádět rychlou automatickou identifikaci bakterií, kvasinek, plísní a mykobakterií a je založen na principu hmotnostní spektrometrie.„Právě díky tomuto principu systém rychle identifikuje patogenní mikroorganizmy přímo z bakteriálních kultur na kultivačních mikrobiologických médiích nebo z pozitivních krevních či močových vzorků. Systém provádí rychlou identifikaci bakteriálního kmene z izolované kultury, ale také ze směsi kultur, a to přímo bez nutnosti další izolace. Ročně provede laboratoř na přístroji přes pětadvacet tisíc  identifikací. Díky tomuto modernímu přístroji se zkrátí čekání na výsledek o jeden až dva dny oproti metodám, které se používaly doposud.  Tím se výrazně zkrátí doba pro nasazení účinné léčby pro naše pacienty,“ uvedl náměstek táborské nemocnice Miroslav Kubeš.

Druhý přístroj je určený pro stanovení citlivosti na antibiotika. Ročně přístroj provede 1500 identifikací. Čekání na výsledek se díky novému přístroji zkrátí z původních 24 hodin na sedm hodin. „Díky tomuto vyšetření může lékař nasadit konkrétní cílené antibiotikum a nemusí zbytečně používat širokospektrální antibiotika,“ vysvětlil  ředitel Nemocnice Tábor Ivo Houška.

„Důvodem podpory těchto přístrojů byla přednostně snaha o další zlepšení péče o pacienty a dále samozřejmě i zájem uspořit náklady na léčbu. Celkovou výši úspor nemocnice vyhodnotí po několikaměsíčním provozu,“ podotkla náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská.

Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly budou mít z pořízení těchto přístrojů užitek všichni. „Pacientům se díky cíleně zaměřené léčbě zkrátí pobyt v nemocnici, eventuálně pracovní neschopnost, a budou méně oslabeni díky zkrácení doby, po kterou měli nasazenou léčbu antibiotik. Nemocnice uspoří náklady na antibiotickou léčbu i náklady na diagnostika v laboratoři,“ prohlásil Zimola.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *