Nové monitory pro dech novorozenců

Nadace Křižovatka předala nové monitory dechu na novorozeneckých odděleních nemocnic ve Zlíně, Olomouci či Uherském Hradišti za zhruba 150 tisíc korun.

„Monitor dechu přivolá pomoc dospělých, když se dech miminka zastaví nebo zpomalí natolik, že by ho ohrozil na životě,“ vysvětlila Veronika Manoušková, hlavní koordinátorka projektu nadace Křižovatka.

Během svého působení nadace vybavila české nemocnice více než 5600 monitory dechu v celkové hodnotě 25 milionů korun. Díky dárcům a sponzorům pomáhá porodnice monitory dechu Babysense II, které prošly několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu nejen hlídá zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší) a při jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka okamžitě spustí alarm.

Syndrom náhlého úmrtí kojenců ohrožuje nejčastěji kojence do šesti měsíců. Dochází k němu náhle a neočekávaně u dětí, které nejeví žádné zdravotní problémy. Přichází bez varovných signálů, když dítě spí. Čerstvě narozené děti často nedýchají pravidelně a monitory jejich dech hlídají. Jedná se o měkkou podložku, na které dítě leží.

Monitory dechu vítají i samotné maminky. „Jsem za tento přístroj moc ráda,“ svěřila se Jana Fiamoli, maminka půlroční Kristýnky, se kterou je hospitalizovaná na dětském oddělení v Uherském Hradišti. Monitor dechu měla zapůjčený i doma. „Dává mi určitou jistotu,“ podotkla.

Nadace Křižovatka se jako jediná v Česku po celých dvacet let své existence aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o syndromu náhlého úmrtí kojenců a o možnostech ochrany ohrožených dětí do jednoho roku věku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *