Pneumokoky útočily loni méně, nebezpečné jsou pořád

Invazivním pneumokokovým onemocněním (IPO) onemocnělo loni v Česku 337 lidí. V 52 případech šlo o onemocnění smrtelné, přibližně u každého sedmého pacienta měla nákaza fatální následky. Pneumokok je častým původcem bakteriálních zápalů plic, které mívají u starších lidí komplikovanější průběh, následná rekonvalescence je zdlouhavá a nezřídka zůstávají trvalé následky.

Pneumokoky osídlují nosohltan zdravých lidí. Při oslabení organismu může dojít k jejich šíření na další sliznice respiračního traktu a ke vzniku onemocnění, jako jsou záněty středouší, vedlejších dutin nosních, těžké zápaly plic nebo pneumokokové meningitidy a sepse.

Zvláště nebezpečný je bakteriální zánět mozkových blan (meningitida). Projevuje se horečkami, ztuhnutím šíje, výraznými bolestmi hlavy, zvracením, někdy dojde k poruše vědomí a křečím.

Navzdory moderním možnostem léčby může dojít k úmrtí nebo má nemocný doživotní následky. K nejčastějším komplikacím patří postižení neurologické, nebo mentální retardace, epilepsie a porucha sluchu.

Závažnost IPO je stále alarmující, nejrizikovějšími věkovými skupinami malé děti do jednoho roku a dospělí nad 65 let. Chránit se proti pneumokokovým nákazám lze očkováním.

„Může nás těšit, že loni došlo k poklesu nemocnosti u dětí ve věkové kategorii do jedenácti měsíců. Tento pozitivní trend lze přičíst celorepublikovému programu prevence invazivních pneumokokových onemocnění a také skutečnosti, že bylo zavedeno hrazené očkování dětí konjugovanými vakcínami,“ řekla Jana Kozáková, vedoucí oddělení vzdušných nákaz bakteriálního původu a vedoucí Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy Státního zdravotního úřadu.

Nejvyšší počet případů invazivních pneumokokových onemocnění byl loni zaznamenán tradičně v kategorii nad 65 let. Celkem šlo o 154 případů, z toho třicet bylo smrtelných. Znatelný nárůst nemocnosti IPO je však patrný již po 40. roce věku

Nejčastějším sérotypem způsobujícím invazivní pneumokoková onemocnění v české populaci je pneumokok s označením 3, který stál za 57 případy. Následuje sérotyp 22F a 19A.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *