Prostějovský perimetr je dokonalejší

Oční oddělení Nemocnice Prostějov získalo modernější vybavení umožňující kvalitnější diagnostiku i léčbu. Konkrétně jde o počítačový perimetr umožňující přesnější a detailnější vyšetření zrakového pole a také nové mikrochirurgické nástroje, které umožňují kvalitnější provádění zákroků.

Hlavní novinkou očního oddělení je nová modernější verze počítačového perimetru americké výroby, který umožňuje efektivnější, kvalitnější a přesnější vyšetření zorného pole.

„Pacient pohledem fixuje předem daný bod před sebou. V prostoru před pacientem poté přístroj vytváří zrakové podněty, jde o to, kdy je zaznamená,“ popsal vyšetření primář Petr Frgál.

Nový počítačový perimetr je na pracovišti nejčastěji používán pro diagnostiku a sledování úspěšnosti léčby pacientů se zeleným zákalem, ale také pro diagnostiku očních či neurologických chorob.

Spektrum poskytované péče očního oddělení zahrnuje řadu dalších diagnostických, léčebných a preventivních činností. K těm nejzásadnějším patří mikrochirurgická operativa, nejčastěji pak šedého zákalu. „Toto onemocnění dnes postihuje prakticky všechny věkové kategorie, zejména pak osoby staršího věku. V současné době provádíme, v souladu s celosvětovým trendem, až na výjimky všechny nitrooční operace ambulantně. Pacienti přicházejí k operaci ráno, po operaci jsou operatérem zkontrolováni a po krátkodobém pobytu na stacionáři jsou propuštěni do domácí péče a následující den se dostaví na první kontrolní vyšetření,“ uvedl primář.

Operace jsou prováděny pod mikroskopem na nejmodernějším americkém přístroji Stellaris. „V letošním roce jsme pořídili také řadu nových mikrochirurgických nástrojů, které umožňují ještě dále posunout hranice přesnosti a šetrnosti prováděné operace,“ dodal Frgál. K náhradě jsou podle něj používány různé typy kvalitních měkkých ohebných nitroočních čoček.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *