V Česku stoupá počet nakažených virem HIV

Před třiceti lety byl v Československu diagnostikován první český pacient s virem HIV. Dnes jich je nakažených 2500. Přitom strach z AIDS opadl a lidé se přestávají chránit. To má za následek, že počet nakažených virem HIV stoupá. Nemoc se stále nedá vyléčit.

Na to, že kampaň v boji proti AIDS nesmí nikdy skončit, upozorňoval již před lety Ladislav Machala, vedoucí AIDS centra v Nemocnici Na Bulovce, kde se léčil první pacient a dnes zhruba 70 procent všech HIV pozitivních Čechů.

Každý rok začíná svůj sexuální život v Česku zhruba sto tisíc lidí.  Mladá generace toho o AIDS ale mnoho neví. Dnešní čtyřicátníci slyšeli po celé své mládí varování před touto chorobou. Zato dvacetiletí žijí v představě, že jim nehrozí. Statistiky ukazují, že nový pacient je nejčastěji mladý muž s homosexuální orientací. To samo o sobě není důvodem, proč by se měl nakazit HIV infekcí. Tím hlavním faktorem je samozřejmě rizikové chování ve smyslu promiskuitních sexuálních vztahů.

Odborníci se také domnívají, že se vytratila osvěta a preventivní programy a o nemoci se přestalo mluvit. I proto Nemocnice Na Bulovce zorganizovala k problematice AIDS odbornou konferenci. Přednášely na ní dvě desítky odborníků, kteří pracují s HIV pozitivními pacienty, včetně Marii Staňkové, která byla první vedoucí lékař AIDS centra v Na Bulovce a díky ní se nemocnice stala nejuznávanější autoritou v léčbě této nemoci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *