Inzulinová analoga: zavádějí je i v Bruntále

Podhorská nemocnice v Bruntále rozšířila svou nabídku léčby cukrovky o inzulinová analoga. Oproti běžně používanému humánnímu inzulinu nabízejí analoga nižší riziko hypoglykémie (nízká hladina krevního cukru), slibují zvýšení hmotnosti pacienta a celkově daleko přesněji napodobují fyziologickou sekreci inzulinu, díky čemuž nabízejí léčbu účinnou a bezpečnou zároveň. Vhodnými adepty na tuto léčbu jsou pacienti s diabetem 1. i daleko častějšího diabetu 2. typu. Analoga jsou biosynteticky připravené napodobeniny inzulinu, kdy je změnou jeho původní struktury dosaženo dalších pozitivních vlastností.

Diabetes mellitus, čili úplavice cukrová, v Česku trápí přes 800 tisíc lidí a její léčba nebývá snadná. Znamená totiž nutnost napodobit způsob, jakým zdravý lidský organismus hospodaří s glukózou, tedy jednoduchým cukrem.

„Aby cukr vůbec mohl vstoupit do buňky, je k tomu zapotřebí inzulin, který se standardně sám uvolňuje po jídle nebo při fyzické námaze. Pokud to tak ale nefunguje, je potřeba inzulin dodávat uměle, a to v přesných intervalech i dávkách,“ vysvětlila lékařka diabetologické ambulance Podhorské nemocnice Jana Trněná.

Ulehčení pro pacienty by ale mohla přinést léčba inzulinovými analogy, která aktuálně využívá i Podhorská nemocnice. „Například u krátkodobě působících analog je oproti humánnímu inzulinu rychlejší nástup účinku, a to do patnácti minut, což je o polovinu kratší čas. Obecně pak ve srovnání s humánním inzulinem nabízejí analoga při stejné úrovni kompenzace výrazně nižší riziko hypoglykémie, tedy poklesu hladiny krevního cukru, a také nižší intraindividuální rozmanitost účinku, tedy i lepší předvídatelnost metabolického efektu,“ dodala Trněná.

Inzulinová analoga budou moci v Podhorské nemocnici nově využít stávající i noví pacienti s diabetem.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *