Nejmodernější rentgen na střední Moravě

Nový skiaskopicko-skiagrafický rentgenový přístroj byl uveden do provozu v Nemocnici Šternberk. Vysoce moderní zařízení za více než 4,5 miliónu korun patří mezi špičkové rentgeny v Česku. Radiodiagnostické oddělení šternberské nemocnice dosud při své diagnostické práci využívalo rentgenový přístroj, který byl již zastaralý.

Na skiaskopicko-skiagrafickém rentgenu se vyšetřují pacienti, kteří mají potíže s jícnem, žaludkem, tenkým střevem a tlustým střevem. Provádět se na něm dají také některá gynekologická vyšetření, a to například vyšetření dělohy a vejcovodů. Přístroj je samozřejmě využíván pro běžnou skiagrafii, to je snímkování v celém spektru běžných vyšetření, a to například snímky plic, kostí, kloubů, páteře.

„Přístroj umožňuje operativnější vyšetření s možnostmi zobrazení pacienta,“ uvedla primářka radiodiagnostického oddělení Dagmar Nedvědová. Vyšetření probíhá pomocí kontrastní látky. „Tím se jasně zviditelní na obrazovce a vzhledem k možnosti v rychlé frekvenci snímku za jednu sekundu a možnosti postprocesingového zpracování dat je možné hodnotit jejich stav,“ vysvětlila primářka. Podle ní výhoda nového rentgenu spočívá zejména při vyšetření jícnu, kde se dá dobře zachytit dynamika vyšetření, a to i u hůře spolupracujících pacientů, zejména starších či nepohyblivých lidí.

Nová skiaskopická stěna má oproti původnímu přístroji vyšší zobrazovací rozlišení. Vyšetření jsou rychlejší, kvalitnější a pro pacienta méně zatěžující.

„Novým přístrojem se je možné provést dvojnásobek vyšetření. Současně umožňuje výrazně snížit a optimalizovat dávku ionizujícího záření na pacienta. Vzhledem k dálkovému ovládání se snižuje i radiační zátěž personálu,“ popsala primářka Nedvědová.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *