Nemocnice se vracejí k potrubní poště

Pražská nemocnice Na Bulovce přes léto vybuduje potrubní poštu. V plánu má dva sytémy – pro běžnou přepravu vzorků bude mít potrubí průměr 110 milimetrů a kapsle se v něm bude pohybovat rychlostí čtyř metrů za vteřinu (asi 14 km/h).

„Potrubí bude dlouhé pět kilometrů a bude obsluhovat všechny nemocniční pavilony prostřednictvím 45 stanic,“ řekl mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Zároveň v nemocnici vznikne druhý systém, který bude mít v Česku premiéru, bude určen pro přepravu cytostatik. V tomto systému bude potrubí širší, s průměrem 160 milimetrů, délkou 1,2 kilometru a pěti stanicemi. Kapsle se v něm bude pohybovat pomaleji a bude nastaveno i plynulé dobržďování.

Potrubní pošta výrazně usnadňuje práci a šetří peníze. V Nemocnici Na Bulovce už v minulosti potrubní pošta fungovala. Na některých chodbách jsou ještě skříňky z počátku osmdesátých let.

Vůbec první zásilka ale potrubím prolétla už před 162 lety. Stalo se tak v Londýně. O 34 let později byla zprovozněna pražská potrubní pošta, která se rozrostla až do celkové délky 60 kilometrů a do povodní v roce 2002 byla poslední funkční městskou sítí. I když poslední městský systém potrubní pošty zničily povodně, vnitřní systémy v Česku stále fungují, například v plzeňské nemocnici v Lochotíně nebo v Příbrami.

Rozsáhlý systém potrubní pošty plánuje i Fakultní nemocnice v Olomouci. Sedmatřicetikilometrové potrubí za 85 milionů korun má propojit všechny kliniky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *