Riziko rakoviny prsu nebo ženských orgánů? Lékaři ho budou předvídat

Změny ve stavbě a funkci DNA nádorových buněk i přítomnost původců infekce ve vzorcích stěrů z děložního čípku budou zkoumat vědci z Univerzity Karlovy a gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zjistí tak riziko vzniku rakoviny prsu, vaječníků, děložní sliznice a děložního čípku.

Kombinace nálezů (markerů) může pak předpovědět, jak velké je u konkrétní ženy riziko vzniku určitého typu rakoviny ženských orgánů. Odborníci předpokládají, že ve výsledku budou mít možnost ovlivnit prevenci, ale i léčbu zhoubných nádorů.

„Máme dnes již řadu možností, jak těmto chorobám předcházet a léčit je. Důležité je však včas u širší populace zjistit riziko, že onemocnění může vůbec vzniknout. K tomu by nám právě měly pomoci výsledky projektu Forecee,“ uvedl Michal Zikán z Onkogynekologického centra kliniky.

Cílem výzkumu je snížit výskyt zhoubných nádorů i úmrtnost na tato zhoubná onemocnění. V Evropě každým rokem přes půl milionu žen onemocní některým z těchto čtyř typů rakoviny. V projektu, který odstartuje v září 2015, budou vyšetřeny tisíce žen z několika států Evropy. Vědci budou analyzovat vzorky, které jim lékaři odeberou při běžné gynekologické prohlídce. Výzkum, do nějž je zapojeno 14 organizací, bude trvat čtyři roky. Vede jej University College v Londýně.

V Česku každý třetí člověk onemocní nějakou formou rakoviny. Zhoubné nádory prsu a ženských pohlavních orgánů patří mezi nejčastější. Rakovinou prsu ročně onemocní bezmála sedm tisíc žen, 28 procent nemocných na ni umírá. „Rakovina vaječníků se vyskytuje sice šestkrát méně, ale zemře na ni až sedmdesát procent nemocných žen,“ podotkl Zikán.

Nádor děložního čípku postihuje především mladé ženy. „Alarmující je, že existuje stále ještě mnoho žen, které nebezpečí onemocnění zhoubným nádorem podceňují a přes všechna varování a osvětu na pravidelné kontroly ke gynekologovi nechodí,“ řekl Zikán.

Na snímku: Nádorové buňky vaječníku (uprostřed).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *