Sportovní ambulance pro všechny

Novou sportovní ambulanci otevřela Vítkovická nemocnice. Je určená nejen vrcholovým sportovcům, ale i rekreačně sportujícím dospělým, mládeži a dětem. V nové ambulanci trenérům, sportovcům i rodičům sportujících dětí také vysvětlí jak optimalizovat sportovní výkon, předcházet poškození zdraví či úrazům.

„V ambulanci se zaměříme zejména na pravidelné sportovní prohlídky. Její náplní je posouzení zdravotního stavu u sportovce, a to specificky – podle druhu sportu. Úkolem je zjištění základních hodnot výkonnosti a zjištění rizik možného poškození zdraví,“ řekla lékařka sportovní ambulance Miroslava Kodajová.

Úspěšně absolvovaná základní prohlídka potvrzuje u sportovců možnost pravidelně trénovat a závodit buď v plném rozsahu, nebo s určitým omezením. „Prohlídka je velkým přínosem zejména u dětí, u nichž jsou například pochyby o zdravotní způsobilosti ke zvolené sportovní činnosti,“ doplnila lékařka.

Ambulance funguje pro všechny, kteří sportují, nebo chtějí se sportem začít a nevědí jak. Týká se i pacientů s obezitou, plicními nemocemi nebo onemocněním srdce, u kterých lze takto naplánovat jejich pohybové aktivity. Ambulance bude úzce spolupracovat s rehabilitačním oddělením nemocnice.

„Vyšetření je možno provést i k posudku sportovní způsobilosti či jen na požádání, například k doplnění tréninkového programu nebo v případě různých potíží. Další cílovou skupinou mohou být mladí lidé před nástupem na vysoké školy tělovýchovného zaměření, kteří potřebují k přihlášce potvrzení o zdravotní schopnosti absolvovat tyto školy,“ vysvětlila Kodajová.

Nedílnou součástí vyšetření je odhalení rizik, které by mohly vést k náhlému úmrtí při sportovní činnosti. Je známo, že sportující děti jsou touto událostí postiženy až čtyřikrát častěji, než děti nesportující. Vyšetření je schopno vyhledat rizikovou populaci a zabránit fatálním následkům neadekvátního zatížení sportem.

„Vyšetření v ambulanci mohou podstoupit i pacienti, kteří mají občasnou srdeční arytmii, která se projevuje pouze v zátěži a doposud nebyla nikdy zaznamenána,“ uvedla lékařka. Do ambulance může přijít kdokoli, kdo si chce preventivně udělat zátěžový test, aby zjistil, jakou má kondici, a aby se poradil, jak jí zlepšit.

Sportovní ambulance se ve Vítkovické nemocnici nachází v přízemí budovy H4.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *