V horku pijte dva až tři litry tekutin denně

Voda tvoří podstatnou část lidského těla (u dospělých jedinců asi 60 procent) a kromě celé řady jiných funkcí pomáhá regulovat tělesnou teplotu, čímž zabraňuje přehřívání organizmu. Tekutiny, které ztratíme, bychom měli zase zpátky přijmout. Teplé letní počasí zvyšuje riziko dehydratace, neboť zvýšeným pocením snižujeme teplotu našeho těla.

„Lidé by v tomto počasí měli vypít minimálně dva až tři litry tekutin za den. S rostoucí teplotou je potřeba hlídat pitný režim zejména u malých dětí. Předejít dehydrataci organizmu je ale důležité u všech věkových skupin,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty jsou nejvhodnějšími nápoji pitná voda, slabší nesycené minerálky a neslazený čaj. „Doporučuji vyhnout se přemíře alkoholu a kofeinových nápojů,“ doplnil Valenta.

Dětský organismus je mnohem citlivější na ztráty tekutin, než organismus dospělého člověka, a také je k nim náchylnější. Je třeba dát pozor na přehřátí dítěte při aktivním sportování anebo při hře, aby dítě nezapomínalo pořádně pít.

Množství tekutin, které by měly za běžných klimatických podmínek vypít děti:

od 2 do 3 let – 1,3 litru tekutin
od 4 do 8 let – 1,6 litru tekutin,
od 9 do 13 let – 1,9 (dívky) a 2,1 (chlapci)

Pro dospělé je to za běžného počasí kolem 2,5 litru za den, přičemž 80 procent by mělo pocházet z nápojů. Ale slazené nápoje nejsou vhodným zdrojem tekutin, protože obsažený cukr zvyšuje pocit žízně. Navíc jimi přijímáme zbytečně velké množství energie, které často ani nevyužijeme. Bylinné čaje by se měly pít slabé a střídat druhy bylin, z nichž jsou připravovány. Případně je možné volit různé směsi bylin a rozhodně je nepít denně.

Pocit žízně je u některých jedinců oslabený, zvláště u starších lidí. Nižší pocit žízně mívají často také ženy.

V horku je vhodné omezit tělesnou zátěž a pohybovou aktivitu, nepobývat na přímém slunci v poledních hodinách a nosit pokrývku hlavy. Při chronickém onemocnění dýchacích cest a onemocnění srdce a cév omezit vycházky, zejména v poledních hodinách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *