Ve zlínské nemocnici potkáte kaplana, kadeřnici, dobrovolníka i pohádkovou babičku

Pastorační služby i kadeřnictví, obojí mají k dispozici pacienti ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati.

Loni v květnu začala nabízet klinickou pastorační péči nemocniční kaplanka Eva Pasterňáková. Zájem věřících pacientů o duchovní služby byl však stále větší, takže od letošního dubna působí v nemocnici další kaplanka Jana Skaličková a kaplan Karel Mikulášek.

„Můžeme tak lépe uspokojit zájem pacientů. Kaplanky a kaplan se v nemocnici střídají. Své služby nabízejí na přání pacientů nebo jejich příbuzných,“ sdělila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Zlatuše Mihalová.

Největší zájem o duchovní služby je v Centru klinické gerontologie, v onkologickém oddělení a v lůžkových odděleních, kde jsou pacienti dlouhodobě hospitalizováni. Duchovní služby si mohou nemocní objednat přes zdravotní sestry nebo přímo na mobilních číslech kaplanek a kaplana.

Pro věřící nemocné se konají každou sobotu také mše svaté.

Nově v nemocnici působí také kadeřnice Simona Rudolfová. „Už dříve byl o tuto službu zájem, protože i nemocní na lůžku chtějí vypadat hezky. Kadeřnice chodí do nemocnice dvakrát týdně. Muži mají zájem hlavně o holení, které mnozí sami nezvládnou, ale nechávají se i ostříhat. U žen je to mytí hlavy, stříhání a konečný účes,“ řekla Mihalová.

Ve zlínské nemocnici dělají pacientům společnost ale i dobrovolníci. „Povídají si s nimi, předčítají jim nebo vezmou je na vycházku v areálu nemocnice. Na základě uzavřené smlouvy o dobrovolnické činnosti tak dochází za svým pacientem nebo pacientkou obvykle jednou týdně na dvě až tři hodiny,“ popsala Mihalová.

Malí pacienti v dětském oddělení si zase pravidelně užívají legrace se zdravotními klauny, kteří je chodí pobavit jednou týdně a nově jim dvakrát v týdnu čte pohádky dobrovolnice – pohádková babička.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *