Screening odhalí srdeční vady u novorozenců

Novorozenecké oddělení Uherskohradišťské nemocnice se jako jedno z prvních v Česku připojilo ke screeningu (vyhledávání) kritických vrozených srdečních vad u novorozenců.

Většinu srdečních vad dosud diagnostikovali lékaři při preventivních prohlídkách těhotných žen a porod dítěte s vrozenou srdeční vadou se plánovaně mohl uskutečnit ve specializovaném centru.

„Bohužel tak lze zachytit pouze dvě třetiny těchto vad, u další třetiny dětí se kritická srdeční vada projeví zcela nečekaně až po narození, někdy i po několika dnech, nezřídka dokonce až po propuštění z porodnice,“ konstatoval primář dětského oddělení Jan Petrželka.

Tato skutečnost výrazně snižuje šanci nemocných dětí na odpovídající léčení a je pro ně hendikepem v dalším životě. Proto se lékaři v Uherskohradišťské nemocnici snažili tento nepříznivý stav vyřešit. Dětské oddělení zavedlo relativně jednoduchou metodu, kterou popsala a rozšířila švédská lékařka Anne de-Wahl Granelliová a jejímž propagátorem je primář novorozeneckého oddělení olomoucké fakultní nemocnice Lumír Kantor.

„Princip této metody spočívá v měření okysličení krve novorozence za přesně stanovených pravidel. Z výsledku měření lze s velkou mírou jistoty vyslovit podezření na kritickou vrozenou srdeční vadu a dítě včas odeslat do dětského kardiocentra,“ popsal primář Petrželka.

Přístroj má nemocnice v Uherském Hradišti k dispozici. Spotřební materiál – což jsou jednorázová čidla – ale není hrazen z veřejného zdravotního pojištění. „Nakonec nám finančně pomohla firma Hamé a díky jejímu daru jsme mohli v listopadu 2014 zahájit pilotní projekt. Ověřili jsme si, že metoda je v našich podmínkách dobře realizovatelná,“ dodal.

Standardním vyšetřením tak procházejí všichni novorozenci. „Nově zavedená metoda tak zcela nepochybně zvýší bezpečí dětí narozených v naší porodnici,“ konstatoval Petrželka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *