Úraz? Děti mají v létě více času, rodiče méně

Prudký nárůst počtu malých pacientů, které záchranná služba přiváží s různými úrazy, není ani letos výjimkou. Operační sály na dětské traumatologii v Českých Budějovicích jedou stále naplno.

Dvojnásobný počet příjmu malých či mladých pacientů zaznamenali v centru, jehož spádová oblast zasahuje celé jižní Čechy. V červenci lékaři ošetřili kvůli vážným úrazům přibližně o třetinu až polovinu více dětí, než v jiných „běžných“ měsících.

„Každý začátek prázdnin znamená nárůst počtu hospitalizovaných dětí v důsledku různých úrazů. Tak jak přes prázdniny klesl počet pacientů na plánované chirurgické zákroky, tak tento prostor jednoznačně vyplnili akutní úrazoví pacienti. Operační sály jsou tak plně vytížené,“ uvedl primář Dětského oddělení Nemocnice České Budějovice Vladislav Smrčka. Podle lékařů to má dvě hlavní příčiny. Děti mají během prázdnin více času na různé pohybové aktivity. Rodiče pak nedostatek času k tomu, aby své ratolesti kontrolovali.

Kvůli úrazům je na dětském oddělení českobudějovické nemocnice průměrně hospitalizováno šedesát až sedmdesát dětí měsíčně, v červenci a srpnu okolo 120. Lůžkovou péčí krajského Centra dětské traumatologie tak ročně projde více než tisíc malých pacientů. Dalších přibližně devět tisíc dětí ročně je s lehčími poraněními ošetřeno bez nutné hospitalizace v ambulancích traumacentra.

„V současné době je z celkového počtu hospitalizovaných dětí na našem oddělení jasná polovina jen z důvodu úrazu,“ zdůraznil Smrčka.

Příčiny úrazů jsou přitom různé. Časté jsou pády z kola, in-line bruslí či skateboardů. Se začátkem prázdnin také prudce narůstá počet dětí těžce zraněných při dopravních nehodách. Děti jsou jednak jejich aktivními účastníky, například při jízdě na kole či jako chodci nebo spolujezdci v automobilech.

„Velmi pozitivním trendem je úbytek těžkých úrazů hlavy při pádech z kola či in-line bruslí. To je dáno osvětou a používáním ochranných pomůcek,“ poznamenal primář Smrčka.

Problémem nadále zůstávají trampolíny a různá skákadla. Na první pohled neškodné a bezpečné dětské atrakce jsou příčinou strmě rostoucího počtu velmi vážných úrazů. Důsledkem úrazů, které co do počtu už předčily i úrazy z kol a jiných běžných letních aktivit, jsou vedle závažných úrazů hlavy, zlomeniny předloktí, pažních kostí, stehenních kostí, otřesy mozku, tržné rány a podobně.

„Bohužel se stále častěji v souvislosti s těmito atrakcemi setkáváme se zlomeninami dolních končetin jak bérce, tak stehna, což jsou těžká poranění, která mohou často přímo ohrozit život dítěte. Tento trend vznikl před několika lety a stále přetrvává. Značným problémem, zejména u starších dětí, jsou pak trvale rostoucí problémy s úrazy po užití alkoholu či drog,“ doplnil primář.

Centrum dětské traumatologie Nemocnice České Budějovice je jedním z osmi akreditovaných pracovišť svého druhu v celé Česku. Nejbližší další jsou v Plzni, Praze a Brně. Do modernizace Traumacentra a Dětského oddělení investovala nemocnice v posledních letech více než půl miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *