Pět olomouckých lékařů operuje oběti syrské války v Jordánsku

Pět odborníků z Fakultní nemocnice Olomouc odletělo do Jordánska, kde budou operovat syrské uprchlíky v rámci humanitárního programu MEDEVAC. Tento program je realizovaný ministerstvem vnitra v úzké spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a zahraničí. Během čtrnácti dnů provedou olomoučtí specialisté okolo padesáti operací pacientů, kteří se potýkají s následky válečných poranění končetin. Jako první český tým se navíc zaměří i na následnou rehabilitační péči, ta je pro obnovení funkce operovaných rukou či nohou klíčová.

„Na poli humanitární pomoci české zdravotnictví opravdu má co nabídnout – v traumatologii naši zdravotníci vynikají. Nejenže odoperují končetinová poranění syrských pacientů, ale budou se věnovat i jejich rehabilitaci, která je nedílnou součástí léčby a pomoci vůbec. Kromě toho se budou moci naši odborníci s tamními lékaři podělit o poznatky a metody, které třeba na Blízký východ ještě nedorazily,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček Podle něj je v případě syrských uprchlíků nejefektivnější poskytnout potřebnou pomoc přímo v místě.

„Věřím, že náš tým v Jordánsku odvede skvělou práci. Vybrali jsme do něj dva špičkové odborníky na úrazovou chirurgii končetin, dva výborné anesteziology a zkušenou fyzioterapeutku se specializací na rehabilitaci traumat ruky a pohybového aparátu. Jsem rád, že naši lidé na tuto náročnou misi kývli a jsem si jistý, že jen potvrdí dobré jméno, které česká medicína v zahraničí má,“ konstatoval ředitel olomoucké fakultní nemocnice Roman Havlík.

Vedoucí lékařkou olomouckého týmu je MUDr. Lenka Obare Pyszková, která je specialistkou v oboru anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Má za sebou zkušenosti i z jiných lékařských misí, v minulosti strávila například půl roku v africké Keni, kde pomáhala jako dobrovolník v jedné z tamních nemocnic. „Obavy o svou bezpečnost samozřejmě všichni nějaké máme, avšak letíme do zatím bezpečné oblasti. Jordánsko patří na Blízkém východě mezi nejstabilnější země, v přepočtu na jednoho obyvatele mají asi nejvyšší počet vojáků a policistů na světě. V oblasti kolem hlavního města Ammánu, kam míříme, nejsou aktuálně hlášeny žádné nepokoje. Věřím, že vše proběhne bez problémů a v pořádku se vrátíme domů,“ řekla pětatřicetiletá lékařka.

Olomoučtí specialisté budou působit v muslimské charitativní nemocnici, dva z pěti členů týmu ji na jaře vybrali jako vhodnou pro operace a péči, kterou budou pro syrské pacienty zajišťovat. „Spolu s kolegou Petrem Špirochem jsme přímo v Ammánu obhlíželi dvě nemocnice. Jedna byla na opravdu vysoké úrovni, ale pronájem sálů by tam byl velmi drahý. Nakonec jsme tedy zvolili zařízení na úrovni české okresní nemocnice koncem dvacátého století, kde je vybavení plně dostačují pro typ výkonů, které budeme provádět,“ konstatovala Lenka Obare.

Pacientů, které budou olomoučtí lékaři v Jordánsku operovat, je pět desítek. Jedná se o civilní obyvatele sousední Sýrie, kde už čtyři roky zuří občanská válka. „Jsou to pacienti, kteří ve válce utrpěli poranění rukou či nohou, ale tato zranění se jim bez odborné péče špatně zhojila. Naším cílem bude zlepšit hybnost a funkčnost postižených končetin,“ popsala lékařka. Většina českých týmů, které do oblasti v rámci mezinárodního programu vyjížděly, zůstávala jeden týden. „My se ale chceme věnovat také následné péči a rehabilitaci. Musíme pacienty po operaci naučit končetiny procvičovat, aby se brzy nevrátily do předchozího stavu. Efekt operace a veškeré péče by tak přišel nazmar. Proto jsme do týmu vybrali i zkušenou fyzioterapeutku,“ vysvětlila Obare.

Tým z olomoucké fakultní nemocnice tvoří chirurgové Petr Špiroch a Jaromír Freiwald, anesteziologové Lenka Obare Pyszková a Karel Axmann a Naděžda Calabová z oddělení rehabilitace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *