Pochod Za zdravé chlapy

Již podruhé se ve středu 16. září koná v Písku Pochod Za zdravé muže. Mají se tak zamyslet nad svým zdravím a včas chodit k lékaři. Happeningová akce má se vší vážností upozornit na to, že muži se nemusejí stydět nebo se bát jít na vyšetření a mají myslet na prevenci. Dá se tak odhalit a případně úspěšně i léčit řada onemocnění prostaty a pánevního dna. Výskyt karcinomu prostaty se v Česku v posledních letech téměř ztrojnásobil.

Jedná se o pochod dobrovolníků v modrém tričku a pánských trenýrkách. Cestou budou rozdávat informační letáky a na vybraných místech budou diskutovat o urologických onemocněních.

Během posledních tří let na urologickém oddělení Nemocnice Písek bylo hospitalizováno téměř 2700 pacientů. Bylo zde provedeno celkově bezmála 400 operačně intervenčních výkonů. Cestou návštěvy urologické ambulance, která je provozu každý pracovní den, projde ročně přes 8000 návštěv, to činí přes 2600 pacientů.

Podle lékařů přibylo pacientů potřebujících nepřetržitou katetrizaci. V nemocnici zkvalitnili diagnostiku díky novému ultrasonografickému přístroji s vysokou kvalitou obrazu, která je velmi přínosná při vyšetřování ledvin, prostaty a zbylého urotraktu. Jednoznačnou výhodou je nepřetržitý provoz radiologie s počítačovou tomografií a přítomnost magnetické resonance v písecké nemocnici. Toto vše zpřesňuje a zrychluje diagnostiku a připravuje podmínky pro léčebný proces.

Za poslední tři roky provedli v Písku více než 50 radikálních operací prostaty pro karcinom. Úmrtí na karcinom prostaty je třikrát nižší než dříve, což je dáno včasným záchytem a moderní dynamicky se rozvíjející léčbou. Počet nově vzniklých onemocnění rakoviny prostaty je v jižních Čechách 58 případů na sto tisíc obyvatel. Je to nejčastější nádorové onemocnění mužů vůbec.

Ještě horší situace stran výskytu je však u zhoubných nádorů ledvin. Zde je incidence, výskyt, v jižních Čechách 26 nových případů na sto tisíc obyvatel. To je dlouhodobě nejvíce v rámci celé republiky. V celosvětovém měřítku je Česko na smutném prvním místě.

V případě zhoubného nádoru močového měchýře došlo za posledních třicet let k téměř trojnásobnému zvýšení výskytu. Počet pacientů, kteří na toto onemocnění zemřou, naštěstí dramaticky nenarůstá. Opět díky zkvalitnění diagnostických metod a včasnému záchytu.

Prevence a časné řešení případně nalezených problémů má své opodstatnění a lepší výsledky do budoucna pro každého člověka. Prevence je první krok jak vážnostem předejít.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *