Prsa či varlata: Sahám si na ně každý měsíc

Sedm tisíc žen onemocní ročně v Česku rakovinou prsu. Rakovina varlat postihne každoročně asi pět stovek mužů. Prevenci onemocnění pomáhá samovyšetření, které nyní propagují medici z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Cílem projektu je naučit zejména mladé lidi si správně a pravidelně vyšetřovat pohlavní orgány, a včas tak odhalit případnou rakovinu. Součástí kampaně jsou vzdělávací workshopy, při nichž se na speciálních modelech prsou a varlat učí ženy i muži správné technice samovyšetřování. Kampaň provází neotřelá komunikace – pomocí hashtagu #prsakoule se do konverzace na sociálních sítích může zapojit kdokoli. Oficiální webové stránky kampaně jsou www.prsakoule.cz.

„Preventivní vyšetření prsů pohmatem nespadá v současné době do obsahu preventivních prohlídek u žádného lékaře. Samovyšetřování alespoň jednou měsíčně je přitom první možnou cestou ke zjištění závažného onemocnění prsu. Platí to zejména u mladších žen, které věkem nespadají do kategorie zákonného mamografického screeningu, zpravidla od pětačtyřiceti let,“ uvedl Karel Rauš z gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice na Bulovce.

Kampaň vede nezisková organizace Loono a zaštítila ji i 1. lékařská fakulta UK. Děkan Aleksi Šedo prohlásil, že pokud mladí lidé už během studií medicíny dělají něco navíc a snaží se propagovat prevenci a zdravý životní styl, může to napovědět, že budou jednou dobrými lékaři. „A navíc nejlépe osloví své vrstevníky,“ dodal Šedo.

Iniciátorkou vzniku Loona je Kateřina Vacková, studentka 6. ročníku medicíny, které před dvěma lety diagnostikovali zhoubný nádor vaječníku. Nyní spouští kampaň, která pomáhá mladým lidem si uvědomit, že se musí o své tělo starat.

„Bylo mi dvaadvacet let, studovala jsem už čtvrtým rokem medicínu a byla jsem naprosto zdravá. Pak mi ale našli zhoubný nádor. Následovala operace. Moje první. Seděla jsem na posteli a ptala se sama sebe proč, proč já, proč tak mladá, proč teď. Za těch osm hodin jsem si rozmyslela, co od života opravdu chci a co pro to hodlám udělat. A tak vzniklo Loono. Vzniklo, aby pomohlo mladým lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď,“ vysvětlila Vacková.

Nejbližší vzdělávací workshopy:
10. 9. 18:00 – workshop ve Viva Ostrava (Horní 55, Ostrava)
17. 9. 16:00 – školení ve Faustově domě (Karlovo nám. 40, Praha 2)
18. 9. 11:00 – školení ve Faustově domě (Karlovo nám. 40, Praha 2)
21. 9. 18:00 – workshop v Impact HUB Praha (Drtinova 10, Praha 5)
30. 9. 13:00h – stánek na zahájení akademického roku na 1. LF UK (areál zahrady Psychiatrické kliniky VFN, Ke Karlovu 11, Praha 2)
5. 10. 18:00 – workshop v Mostě (Podkrušnohorské gymnázium Most, Čsl. armády 29, Most)
7. 10. 17:00 – přednáškový večer o rakovině prsu (budova děkanátu 1. LF UK, Kateřinská 32, Praha 2)
14. 10. 18:00 – workshop v Industra Brno (Masná 9, Brno)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *