Selhání imunitního systému může přivodit demenci

Demence může mít další důvod. Nové onemocnění mozku, které ji způsobuje, objevil Gorazd B. Stokin, ředitel brněnského Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC se svými kolegy že Španělska a USA. Nově popsané onemocnění mozku se projevuje unikátními symptomy a má velmi rychlý průběh. Raritou je i jeho zařazení mezi autoimunitní choroby

„Bylo pro nás překvapením, že vznik demence může být ovlivněn nejen působením antigenů na změny v mozku, ale i selháním tolerance k vlastním imunitním buňkám. Je to poprvé, co něco takového bylo zjištěno a popsáno,“ konstatoval neurolog Stokin. Podnět ke zkoumání zavdal jeho pacient, u něhož měl vývoj demence nezvykle rychlý průběh provázený od samého počátku nezvyklými symptomy. „Prvními příznaky jsou hyperaktivita a potíže zažívání, zejména průjmy a zvracení. Velmi brzy se přidá ztráta orientace a koordinace pohybů. Pak přichází ztráta řeči, zraku a paměti. Od začátku onemocnění až do chvíle, kdy se člověk stává naprosto bezmocný, přitom uběhne jen několik měsíců. U mého pacienta trvalo jen necelých šest měsíců, než se z aktivního podnikatele stal člověk neschopný řeči i chůze,“ přiblížil Stokin.

Na základě objevu šéfa ICRC bylo již diagnostikováno několik pacientů v USA a Německu. Gorazd B. Stokin však předpokládá, že testy prováděné v této době ve světě ukáží, že nejde o nijak vzácné onemocnění. Podle dosavadních zjištění jím trpí především lidé středního věku. Rizikovou skupinou jsou i ženy kolem dvaceti let věku s karcinomem vaječníků. Při včasném záchytu je úspěšná léčba kortikosteroidy, při souběžném nádorovém onemocnění je podmínkou odstranění ovarií.

FNUSA-ICRC se řadí mezi tři nejaktivnější ze 48 vědeckých center v Česku. Zdejší výzkumní pracovníci publikovali od začátku projektu v roce 2011 celkem 596 vědeckých článků a dalších publikací, měli 1274 citací v mezinárodní databázi Web of Science.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *