Uprchlíci nemoci nešíří, navíc nás bání očkování

Přestože se někteří lékaři obávají zavlečení vymýcených či exotických nemocí do střední Evropy uprchlíky, podle oficiálních úřadů nic takového Česku nehrozí.

„V souvislosti s uprchlickou krizí v tuto chvíli občanům na území České republiky nehrozí žádné zdravotní nebezpečí spojené s exotickými infekčními nemocemi,“ uvedl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Po kontrole hlášení ze všech zdravotnických zařízení v Česku o výskytu infekčních nemocí, která zaznamenává systém Epidat, lze konstatovat, že epidemiologická situace je na českém území momentálně naprosto stabilní.

Hygienici denně komunikují s orgány Světové zdravotnické organizace a Evropské komise, aby měli zcela aktuální informace o případných rizicích souvisejících s uprchlickou krizí. Orgány ochrany veřejného zdraví, Státní zdravotní ústav a ministerstvo zdravotnictví průběžně monitorují vývoj epidemiologické situace.

Pracovníci hygienické služby také pravidelně zajišťují odběry vzorků odpadních vod na detekci poliovirů, které jsou původci obrny. Ani v tomto ohledu není zaznamenán žádný výskyt nebezpečí.

K udržení takto příznivé epidemiologické situace u nás také významně přispívá vysoká proočkovanost populace proti záškrtu, poliomyelitidě a dalším infekčním nemocem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *