A pak že nerostou… Na jihu Moravy 14 případů intoxikace

 Lékaři v interní ambulanci v Uherskohradišťské nemocnici zaznamenali za poslední dva týdny 14 případů intoxikace houbami. Šest lidí bylo ošetřeno ambulantně, osm pacientů hospitalizovali.

Naštěstí šlo vždy o nepravou otravu způsobenou jedlými houbami, které mohou zapříčinit hlavně zažívací potíže. „Například po požití pečárky může dojít k poškození zažívacího ústrojí provázenému zvracením, po požití kuřátek hrozí průjem. Houba vláknice zase způsobuje poškození nervového systému – do půl hodiny po požití dochází k zúžení zornic, nevolnosti, zvracení, když člověk sní muchomůrku tygrovanou, do dvou hodin dojde k rozšíření zornic, suchosti sliznice a kůže, zvýšení tepu a krevního tlaku,“ popsal primář Václav Stránský.

V případě hospitalizovaných lidí v Uherském Hradišti šlo například o hřib koloděj, který je sice jedlý, ale při nedostatečné tepelné úpravě může způsobit žaludeční problémy.

Pokud dojde k požití houby ne zcela známého původu, je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc! Ideální je vzít s sebou zbytek houby či zvratky k následnému mykologickému vyšetření.

„Základem léčebného úspěchu při všech typech otrav houbami je důkladné a co nejrychlejší odstranění jedovatých hub z trávicího traktu. Prioritní v tomto případě je výplach žaludku s následným podáním absorpčního uhlí,“ vysvětlil interní lékař Pavel Bednařík.

Lékaři v Uherskohradišťské nemocnici mohou tyto případy ihned telefonicky konzultovat v Toxikologickém centru ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Při hepatotoxickém typu otravy, kdy jsou zasažena játra, se za nejúčinnější považuje hemoperfuze – mimotělní očišťování krve. V Uherskohradišťské nemocnici se provádí na dialyzačním oddělení.

Interní ambulance v Uherskohradišťské nemocnici ročně ošetří kolem padesáti případů otrav houbami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *