Českým Budějovicím slouží nová porodnice

Nový pavilon Perinatologického centra intenzivní péče za více než 200 milionů korun, v němž najde své zázemí „pod jednou střechou“ porodnice a neonatologické oddělení, otevřela Nemocnice České Budějovice. Matkám a novorozencům začal moderní objekt sloužit právě dnes.

Hlavním důvodem výstavby nového Perinatologického centra intenzivní péče byly nevyhovující podmínky stávající porodnice, kde chyběly klimatizované operační sály i odpovídající sociální zázemí. Nevyhovující byly již také prostory jednotky intenzivní péče a banky mateřského mléka.

„Nové perinatologické centrum má v prvním patře tři ambulance neonatologie, tři ambulance porodnice a zázemí celé budovy zahrnující šatny zaměstnanců, sklady a administrativní pracoviště porodnice. Ve druhém patře se nachází lůžková část neonatologie rozdělená do čtyř pracovišť. Na severní straně je umístěna jednotka intenzivní a resuscitační péče, jejíž součástí je i sál pro zákroky prováděné přímo v inkubátoru, ve střední části je na západní straně stanice intermediální péče pro ošetřování dětí bez přítomnosti matek a na východní straně je administrativní pracoviště neonatologie. Na jižní straně je pak lůžková stanice neonatologie pro péči o děti v inkubátorech, u kterých je možná přítomnost matek,“ popsal předseda představenstva Nemocnice České Budějovice Břetislav Shon.

Ve třetím patře je v jižní části umístěna lůžková stanice rizikového těhotenství a ve zbytku tohoto podlaží pak vlastní porodnice a neonatologické pracoviště zajištující bezprostřední poporodní péči o novorozence. Toto pracoviště v sobě zahrnuje prostor pro příjem k porodům, dvě příjmové ambulance a dvě vyšetřovny, čtyři jednolůžkové předporodní pokoje, pět porodních sálů a dva sály operační, určené pro provádění císařských řezů.

V celém čtvrtém patře je kromě malé části, v níž se nachází strojovna vzduchotechniky, dvoulůžková stanice šestinedělí s neonatologickou stanicí péče o fyziologické novorozence. „Páté patro bylo budováno původně jako rezerva, ale již v průběhu výstavby se ukázala potřeba využití i kapacity této části objektu a proto zde bude již začátkem příštího roku dobudována lůžková stanice určená pouze pro matky bez dětí, tedy především pro matky, které mají své děti umístěné na stanicích jednotky intenzivní a resuscitační či intermediální péče, popřípadě pro posílení kapacity stanice rizikového těhotenství,“ doplnil Shon.

Neonatologické oddělení v nových prostorách umožňuje péči o 26 dětí s přítomností matek ve 13 dvoulůžkových pokojích, 21 dětí v prostoru jednotky intenzivní a resuscitační péče, z toho mohou být čtyři děti ve dvou izolačních boxech a 17 dětí ve stanici intermediální péče, z toho tři děti v izolačním boxu. U všech dětí na této stanici je zajištěno umístění dětí do inkubátorů.

Stanice rizikového těhotenství má 11 třílůžkových pokojů a umožňuje tak ošetření až 33 pacientek. Ve stanici šestinedělí jsou dva třílůžkové pokoje se zvýšeným dohledem, určené pro pooperační péči, 11 pokojů dvoulůžkových a 10 nadstandardních pokojů jednolůžkových, přičemž každý jednolůžkový pokoj je vybaven zdravotnickou technologií tak, že je možné jej využít jako pokoj dvoulůžkový.

„Část stanice neonatologického oddělení pro fyziologické novorozence, určená pro děti, jejichž matky se o ně přechodně nemohou starat, má kapacitu 10 lůžek. V příštím roce dobudovaná stanice v pátém patře bude mít dalších třináct dvoulůžkových pokojů,“ doplnil vedoucí oddělení stavebních investic František Bostl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *