Potrubní pošta se vrací

Olomoucká fakultní nemocnice zahájila budování 13kilometrové sítě potrubní pošty. Propojí většinu budov v nemocničním areálu. Projekt by měl zjednodušit, zefektivnit a především zrychlit přepravu biologických vzorků k laboratorním vyšetřením. Lékaři a tedy i pacienti tak budou na výsledky testů čekat kratší dobu.

Potrubní pošta by v nemocnici měla začít fungovat na přelomu let 2016 a 2017, celkové náklady ve výši 85 milionů korun zaplatí zdravotnické zařízení z vlastních zdrojů.

Areál nemocnice má rozlohu bezmála 30 hektarů a jednotlivé kliniky byly historicky budovány jako samostatné pavilony. Součástí areálu jsou rovněž Teoretické ústavy, v nichž sídlí Lékařská fakulta Univerzity Palackého a také laboratorní pracoviště, která nemocnice i fakulta sdílejí.

„Každý den je z klinik přepravováno několik tisíc vzorků biologického materiálu k vyšetření do laboratoří. Máme zavedenou nepřetržitou pochůzkovou službu, takže náš personál pěšky odnáší vzorky k laboratornímu zpracování. Našim cílem je co nejvíce soustředit pozornost personálu na péči o nemocné a omezit úkony, které můžeme automatizovat,“ uvedl Martin Šamaj, náměstek ředitele pro nelékařské obory.

Potrubí, které je podle místa uložení kovové či plastové, bude vedeno pod zemí i ve stropních podhledech budov. Zásilky bude pohánět stlačený vzduch. Řídícím centrem bude „nádraží“, které začíná vyrůstat na travnaté ploše mezi III. interní klinikou a klinikami onkologie a plicních nemocí.

Ze čtyř pětin bude tímto způsobem přepravován biologický materiál a vzorky. Šíře potrubí 16 centimetrů však umožní využití také k přepravě různých materiálů. „Denně to může být několik tisíc zásilek. Uvažujeme o přepravě léků, dokumentů a drobného zdravotnického materiálu. Vše bude transportováno ve speciálních přepravních pouzdrech, které mají vnitřní délku až čtyřicet centimetrů a jsou opatřena paměťovými čipy, abychom měli kontrolu nad jednotlivými zásilkami. Tím se zvýší i bezpečnost a vyloučí se chyba lidského faktoru,“ doplnil Šamaj.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *