Česko se snaží napravit prevenci AIDS

Na konci října bylo v Česku 2567 HIV pozitivních lidí, z toho již 450 onemocnělo AIDS. Jde o poměrně výrazný nárůst, ještě před šesti lety bylo HIV pozitivních Čechů o tisíc méně.

„Prevence AIDS byla v posledních letech podceňována, proto ministerstvo zdravotnictví pracuje na nápravě této situace a věnuje jí maximální pozornost. Navyšujeme dotace pro organizace, které pracují na programech souvisejících s problematikou HIV,“ potvrdil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Rozpočet na prevenci se ze tří milionů korun zvedl letos na 11 milionů a příští rok se bude pohybovat kolem 19 milionů korun. Výsledkem zvýšení dotací je otevření šesti nových poraden AIDS. Jejich celkový počet v Česku tak stoupl na 29. Rozšiřování těchto míst bude pokračovat také v příštím roce, cílem je vznik minimálně dalších šesti poraden tak, aby tato kontaktní místa postupně pokryla z hlediska dostupnosti rovnoměrně celou republiku.

„Určitou obavu z viru HIV přináší i současná uprchlická krize. V tomto směru chci ujistit, že u osob v azylových zařízeních probíhá testování. Letos bylo dle našich informací prozatím zachyceno pět nových HIV pozitivních osob. Současný migrační vývoj se tedy na počtu nově zachycených případů HIV zatím výrazně neprojevil. Do budoucna bude testování samozřejmě nadále pokračovat,“ ujistil ministr Němeček.

Za světový den boje proti AIDS se považuje 1. prosinec. Předchází mu testovací týden, který právě vrcholí. Zapojila se do něj řada státních, soukromých i neziskových organizací, které nabízejí testování na HIV infekci a vybraná pracoviště také na žloutenku typu B a C. Testování nabídne celkem 61 míst plošně rozmístěných v každém kraji, nejvíce v Praze a v Ústeckém kraji. Seznam testovacích míst, které nabídnou bezplatné testování, najdete ZDE.

Více než 90 procent HIV nakažených představují muži. „Ve třech čtvrtinách případů došlo k přenosu homosexuálním nebo bisexuálním pohlavním stykem. Naopak v necelém jednom procentu případů šlo o přenos prostřednictvím injekční aplikace drog,“ uvedl vedoucí Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Vratislav Němeček.

Podle odhadů je nyní na světě 37 milionů lidí HIV pozitivních.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *