Do Movemberu se poprvé zapojila motolská nemocnice. Spolu se Slavií!

Nechat si během listopadu narůst knír či zlepšit svou pohybovou aktivitu. To je hlavním letošním mottem tradiční mezinárodní osvětové kampaně, která je zaměřená na zdraví mužů. Jejím cílem je přispět k jejich šťastnějšímu, zdravějšímu a delšímu životu. Fakultní nemocnice v Motole – největší česká nemocnice se jí zúčastňuje historicky poprvé a to ve spojení s fotbalovým klubem pražské Slavie.

Účastí v tomto celosvětovém projektu chtějí nemocnice i fotbalový klub přispět ke zvýšení povědomí o problematice onkologického onemocnění prostaty a varlat, příznacích těchto onemocnění, významu preventivních vyšetření, léčebných možnostech a významu ambulantní i nemocniční urologické sítě.

„Budeme si pěstovat naše kníry, abychom upozornili na nebezpečí rakoviny prostaty a rakoviny varlat. Proto chceme vyzvat všechny fanoušky, aby se přidali k nám a podpořili dobrou věc,“ prohlásil záložník SK Slavia Praha Jan Štohanzl.

Rakovina onemocnění prostaty patří do té skupiny onkologických onemocnění, u kterých není důvod jejich vzniku přesně známý. Proto je tedy primární prevence, tedy úprava životního stylu, neúčinná. O to více je proto potřeba dávat důraz na sekundární prevenci, tedy časný záchyt onemocnění a preventivní kontroly.

„Každý muž by po dovršení padesátého roku svého života měl zvážit návštěvu urologa a preventivní vyšetření na přítomnost rakoviny prostaty. Vyšetření zahrnuje v první fázi hlavně testování na prostatický specifický antigen (PSA) v krvi,“ uvedl Marek Babjuk, přednosta urologické kliniky FN Motol.

V posledních deseti letech vzrostl výskyt rakoviny prostaty o 56 procent, což je podle Babjuka dáno zejména přesnější diagnostikou. „V praxi to sice znamená větší počet nemocných, avšak zároveň rychlejší a včasnější záchyt nemoci a tedy i lepší prognózu na úspěšnou léčbu. Proto také úmrtnost tohoto onemocnění klesla o čtrnáct procent,“ potvrdil Babjuk.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *