Hrníčky, které mohou být nebezpečné

Hlavní hygienik Vladimír Valenta varuje před hrníčky s falešným čárovým kodem a dalším značením. Mohou uvolňovat olovo a kadmium.

Jedná se o výrobky na fotografii:
-bílý hrnek (s motivy jízdního kola a balonků) s uchem ve tvaru srdce, uložen v papírové skládačce společně se lžící a pokličkou.
– uvnitř bílý hrnek, vně kruhy na hnědém podkladě
-uvnitř bílý hrnek, po celé ploše vnější strany károvaný motiv.

Na všech třech výrobcích je podle hygieniků dolepena bílá papírová etiketa s českým názvem, zemí původu (2x uvedena nesmyslná země), kódem výrobku, neexistujícím čarovým kódem a dovozcem, totožným s prodejcem, u kterého bylo zboží nalezeno. Dále je na etiketě uveden piktogram Zeleného bodu a symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí a piktogram panáčka odhazujícího odpad do koše.

Hrníčky prodávala společnost Okstar z Berouna. „Výrobek nesplňuje požadavek závazných právních předpisů Evropského parlamentu a Rady o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, podle kterých musí být přiloženo písemné prohlášení o tom, že výrobky jsou v souladu s předpisy, které se na ně vztahují. Riziko pro spotřebitele spočívá ve skutečnosti, že není známo, zda tyto silikátové výrobky byly vyrobeny v souladu se správnou výrobní praxí tak, aby za obvyklých nebo předvídatelných podmínek neuvolňovaly své složky – v případě těchto výrobků například olovo či kadmium – do potravin v množstvích, která by mohla ohrozit zdraví lidí. Proto je podle zákona nelze považovat za bezpečné ve smyslu,“ uvedl Valenta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *