Náhlá srdeční smrt: ročně tak zemře 700 tisíc lidí

Kardiovaskulární nemoci patří mezi civilizační onemocnění dnešní doby. Jen v Praze zemře každý den až 15 lidí náhlou smrtí. Proto by lidé neměli podceňovat preventivní vyšetření rizikových faktorů pro vznik infarktu myokardu a konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem.

Infarkt myokardu je vážné onemocnění způsobené náhlým uzávěrem věnčité tepny krevní sraženinou. Dochází tak k přerušení dodávky kyslíku do srdečního svalu s následným odumřením postižené části srdce.

„Jako jiným závažným chorobám mu není možné stoprocentně předejít, ale díky dodržování správné životosprávy lze riziko jeho vzniku výrazně snížit,“ tvrdí Marek Šetina, ředitel Komplexního kardiovaskulárního centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Proto se Všeobecná fakultní nemocnice rozhodla zaměřit se v rámci projektu Rok prevence na kardiovaskulární nemoci a především infarktu myokardu. Na osvětových akcích měřila zájemcům rizikové faktory od krevního tlaku, glykémie a cholesterolu v krvi zhodnocení rizika kardiovaskulární příhody ultrazvukovým změřením tloušťky cévní stěny krčních tepen.

„Rizikové faktory pro vznik kardiovaskulárních nemocí zná každý. Víme, že bychom neměli kouřit, nebo naopak měli pravidelně cvičit. Jak ale na tom jsme z fyziologického hlediska s rizikem právě my sami, často nevíme,“ objasnila důvod prevence Dana Jurásková, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *