Polovina žen stále opomíjí preventivní vyšetření prsu

Pětačtyřicet procent českých žen nepřichází na preventivní vyšetření prsu, přestože se nacházejí v ohrožené věkové kategorii nad 45 let a mají možnost mamografického screeningu zdarma. Takové jsou závěry lékařů Vítkovické nemocnice v Ostravě, kde provedou ročně preventivní vyšetření prsu u devíti tisíc žen. Karcinom prsu je u žen druhým nejčastějším zhoubným útvarem a jeho výskyt má v populaci stále rostoucí tendenci. Téměř třetina pacientek na karcinom prsu umírá.

V Česku je každoročně diagnostikováno více než 6,5 tisíc nových případů karcinomu prsu, přičemž ročně také dva tisíce žen na toto onemocnění umírá. „Ve Vítkovické nemocnici diagnostikujeme v rámci prevence ročně zhruba padesát až šedesát zhoubných nádorů, tedy okolo šesti případů na tisíc vyšetření. Pokud pacientky dbají na prevenci a onemocnění je odhaleno v raném stádiu, léčba je méně zatěžující a šance na vyléčení velmi vysoká. U malých nádorů je dokonce možné často zachovat i celý prs. V pokročilém stádiu může však onemocnění naopak končit i fatálně,“ uvedla Yveta Lenertová, vedoucí lékařka Mamodiagnostického a screeningového centra Vítkovické nemocnice.

Pro ženy nad 45 let by měl být samozřejmostí mamografický screening hrazený jednou za dva roky zdravotní pojišťovnou, mladší ženy by pak měly pravidelně provádět samovyšetření prsu a případné nejasnosti či podezření konzultovat s praktickým lékařem nebo gynekologem.

Mamografické vyšetření spočívá v rentgenovém snímkování prsou ze dvou různých úhlů, a to při stlačení prsu mezi podložku a kompresní desku. „Dostatečně silné zmáčknutí zajišťuje maximální přesnost vyšetření pro účely vyhledávání nádorů a zároveň umožňuje minimalizovat dávku záření, díky čemuž je tato metoda efektivní i bezpečná pro každou ženu. Včasná diagnostika pak znamená jednoznačně vyšší šance na úspěšnou a méně invazivní léčbu,“ vysvětlila Lenertová.

V případě pozitivního nálezu provádí Vítkovická nemocnice také léčbu karcinomu prsu – a to formou ozařování, chemoterapie, hormonální terapie nebo i chirurgicky, podle konkrétní diagnózy každé pacientky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *