Alkohol dokáže léčit srdce

Lékaři třinecké Nemocnice Podlesí mohou u pacientů, které trápí porucha srdečního rytmu, nově řešit zdravotní obtíže pomocí alkoholové terapie. Speciální metodou založenou na aplikaci koncentrovaného ethanolu provedli v letošním roce jako vůbec první na Moravě a ve Slezsku, a to v rámci léčby fibrilace síní. Prvním pacientem, který zákrok podstoupil, byl Miroslav Bittala z Prostějovska. (Na snímku vpravo v červeném. Spolu s ním kardiolog Radek Neuwirth.)

Fibrilace síní se stává jednou z civilizačních chorob, která jen v Česku trápí statisíce pacientů. Fibrilace se projevuje bušením srdce, ztrátou výkonnosti, zvýšeným pocením nebo i zadýchávání. Neléčená fibrilace přitom může mít i fatální zdravotní následky – srdeční selhání nebo cévní mozkovou příhodu. Fibrilace síní může mít řadu příčin i forem, vždy však komplikuje a omezuje každodenní život nemocného.

Rozhodující je stav Marshallovy žíly

Pro velkou část pacientů je řešením obtíží moderní zákrok nazývaný alkoholová ablace Marshallovy žíly. Tento výkon spočívá v aplikaci alkoholu do příslušné cévy v levé srdeční síni. Touto cévou je takzvaná Marshallova žíla, která v průběhu růstu embrya postupně zakrňuje. U některých lidí dojde až do podoby pouhého vazivového pruhu, u jiných zůstává jako „nevýznamná“ žilka. A právě tato anatomická struktura je pak u vybrané části pacientů zdrojem nežádoucí arytmie.

„Zákrok provádíme v lokální anestezii, zpravidla jako doplněk katétrové ablace fibrilace síní, která může být s ohledem na horší dostupnost tohoto místa obtížná,“ uvedl lékař kardiologického oddělení Nemocnice Podlesí Radek Neuwirth. Druhou skupinou nemocných jsou podle něj lidé, u kterých katétrová ablace selhala a Marshallovu žílu se lékařům nepodařilo účinně ablovat. „Tyto pacienty indikujeme k alkoholové ablaci jako samostatný výkon navazující na předchozí katétrovou ablaci,“ vysvětlil.

První moravský pacient

Vůbec prvním pacientem, který alkoholovou ablaci v Nemocnici Podlesí letos podstoupil, je 58letý Miroslav Bittala, který žije v Milkově nedaleko Prostějova. Potíže se srdíčkem jej trápily již od roku 2009 a vyústily dokonce tak daleko, že jej postihla cévní mozkové mrtvice.

„Dlouho mě trápila dušnost, zadýchávání, srdce mě pobolívalo a někdy jsem měl pocit, že mi vibruje. V některých momentech jsem zrudl jako rak. Teď je to mnohem, mnohem lepší,“ popisuje Bittala. Zákrok trval několik hodin a v nemocnici ležel jen čtyři dny. „Zlepšení přišlo velmi záhy, a tak si mohu opět užívat svých koníčků, jako jsou procházky po lesích se svými dvěma psy. Mohu pracovat u domu a na zahradě, štípat dříví a teď před Vánoci manželce pomoci s úklidem,“ vyjmenoval Bittala. Díky zákroku si tak užívá již několik měsíců zcela bez arytmií.

Alkohol zbaví arytmií

Celý proces alkoholové ablace je jednoduchý a spočívá v nalezení cévy, zaklínění jejího odstupu a aplikaci malého množství ethanolu. Ten pak už svépomocí odstraní příčiny arytmií a fibrilace odezní. Žilním přístupem se lékaři dostanou až do srdečních dutin a odtud do srdečního žilního splavu, do kterého uvedená Marshallova žíla ústí.

„Pak již stačí zaklínit její odstup balónem a injikovat jeden až dva mililitry koncentrovaného alkoholu. Ten další práci provede během několika minut za nás a nenávratně destruuje svalové buňky, které arytmii až doposud spouštěly či udržovaly,“ popsal kardiolog Radek Neuwirth.

Velkou část nemocných tento zákrok dovede dlouhodobě zcela zbavit arytmií. Po několikadenní hospitalizaci se pacienti vracejí zpět do běžného života. Druhou pacientkou byla 51letá žena. Třinečtí lékaři budou v metodě i nadále pokračovat. Tento vysoce specializovaný zákrok provádějí v Česku také kardiologové z pražského IKEM.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *