Léčba osteoporózy: Nadějí mohou být krvetvorné kmenové buňky

Americká Národní akademie věd publikovala studii o buněčné terapii, která způsobuje nárůst pevnosti kostí o 45 procent. Účinnost geneticky modifikovaných krvetvorných kmenových buněk byla zatím laboratorně potvrzena jen u pokusů se zvířaty.

Výzkumníci z Georgia Regents University si od nové terapie slibují reverzi osteoporózních trendů, zastavení resorpce kostí a vytváření nového kostního materiálu.

Krvetvorné kmenové buňky jsou odvozeny z mesodermu a nachází se v červené kostní dřeni, v jádru většiny kostí. Buňky se již využívají při léčbě rakoviny a jiných poruch imunitního systému.

Výsledky studie dávají naději 75 milionům lidí na celém světě, kteří jsou v současnosti postiženi osteoporózou. Podle odhadů osteoporóza způsobuje ročně devět milionů zlomenin. „Často vede až k nehybnosti, bolesti, nutné trvalé péči či izolaci,“ uvedla Amy Porterová, výkonná ředitelka Národní nadace osteoporózy. Tvrdí, že osteoporóza představuje pro pacienty delší pobyt v nemocnici než například diabetes, infarkt myokardu nebo rakovina prsu.

Výzkumu minerální hustoty kostí pomáhají nové zobrazovací systémy s vysokým rozlišením X-ray paprsků jako je Digimus společnosti Kubtec. Pro analýzy poskytuje nejen zlepšené zobrazování, ale i kratší časy pro kalibraci. Získání obrazu s vysokým rozlišením a výpočet hustoty kostí je dílem několika sekund, což také minimalizuje radiační dávku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *