Léčebné konopí je opět dostupné

Státní ústav pro kontrolu léčiv spustil náhradní aplikaci, aby byla zajištěna dostupnost konopí pro léčebné použití pro indikované pacienty. Přechodnou dobu bylo možné konopí předepisovat a vydávat jen na recepty s modrým pruhem.

„Jsem rád, že ústav postupuje co nejrychleji v úkolu zajistit, aby spor se soukromou firmou o uživatelská práva k softwarovým aplikacím nijak nezatěžoval pacienty,“ prohlásil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Zopakoval, že stát se nenechá vydírat naprosto nepřiměřenými finančními požadavky soukromé firmy a poradí si i bez dotyčných konkrétních částí počítačových programů.

Původní registr pro léčivé přípravky s omezením nebylo možné používat pro předepisování a výdej léčebného konopí kvůli jeho napojení na elektronickou preskripci, kterou Státní ústav pro kontrolu léčiv nemůže používat na základě předběžných opatření vydaných Městským soudem v Praze.

Lékaři i lékárníci budou k aplikaci přistupovat prostřednictvím webových stránek ústavu.  Po prověření funkčnosti aplikace ukončí Ministerstvo zdravotnictví platnost mimořádného opatření, podle kterého bylo možné dočasně předepsat a vydat léčebné konopí na recept s modrým pruhem.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *